Ve švédském Helsingborgu v roce 2017 nárůst útoků střelnou zbraní o 300 procent

0
Ilustrační foto. Wikipedia Augustas Didžgalvis

Švédské město Helsingborg zaznamenalo v roce 2017 čtyřnásobný nárůst útoků střelnou zbraní, kdy během 20 útoků zemřeli tři lidé.

V roce 2016 ve městě, které leží u hranic s Dánskem, došlo jen k pěti případům střelby. Za méně než rok toto číslo stouplo na 20. A to má Helsingborg méně než 100 tisíc obyvatel. Ve srovnání s ČR tedy město jako například Ústí nad Labem. Představme si 20 přestřelek v Ústí nad Labem za jediný rok, abychom pochopili, co se ve Švédsku děje.

Téměř ve všech případech byli oběťmi mladí muži okolo 20 let, kteří byli podle policie napojeni na organizovaný zločin, informuje SVT.

“Je to naše místní zločinecká síť, která po sobě střílí a důvody jsou peníze, drogy a zbraně. Toto jsou tři ingredience,” řekl místní policejní velitel Sven Holgersson.

Ten také dodal, že řešení případů je mimořádně obtížné, protože většina zapojených jednoduše odmítá vypovídat.

“Ačkoliv jsme šetřením těchto zločinů strávili hodiny, nikdo s námi nechce mluvit. Nikdo nic neslyšel, nikdo nic neviděl. Jsme závislí na svědcích a na tom, aby nám někdo řekl, co se skutečně stalo,” dodal.

Dvě z přestřelek, které skončily smrtí, se odehrály jen dva týdny od sebe. 13.května byl nalezen 24-letý mladík se střelným poraněním a později na následky zranění zemřel. Policie kvůli nedostatkům důkazů musela případ odložit.

Druhá střelba, při které byl 25-letý střelen do hlavy, byla také odložena, a nikdo nebyl zatčen.

Počet útoků přitom roste v celém Švédsku. Podle statistik se jejich počet za posledních devět let zdvojnásobil.

Komentáře

komentáře