Francouzský soud zatím nerozhodl ve věci vyhozených muslimských strážců letiště v Orly

0
Letiště Orly, foto Wikipedia Muhammad ECTOR Prasetyo

Francouzský pracovně právní soud nebyl ve čtvrtek schopen rozhodnout zda čtyři muslimští členové ochranky byli či nebyli nespravedlivě vyhozeni ze svého zaměstnání na letišti v Orly po pařížských teroristických útocích v roce 2015, když si odmítli zkrátit své plnovousy, informuje Figaro.

Bývalí hlídači se soudí se soukromou společností, která je zaměstnala, a tvrdí, že jsou obětí diskriminace na základě náboženského a fyzického vzezření vycházející z paniky po vražedných útocích.

Pracovní soud v Bobigny na okraji Paříže, měl rozhodnout včera. Ale panel čtyř neprofesionálních soudců nebyl schopen dosáhnout většinového rozhodnutí a případ předal profesionálnímu soudci, který jej rozhodne později, sdělil advokát žalujících muslimů.

Žaloba je první svého druhu ve Francii pokud jde o vousy. Čtveřice, stále s plnovousy na tváři, u soudu čekala na jeho verdikt, ale nekomentovala, když k němu nedošlo.

Muži požadují, aby soud firmě, která je vyhodila, nařídil zaplatit každému z nich odškodnění 53 tisíc eur.

Firma Securitas diskriminaci odmítá a tvrdí, že bylo zcela legitimní po mužích požadovat krátký, upravený vous kvůli práci, kterou vykonávají, a kvůli image, kterou působí na pasažéry, které kontrolují.

Právník žalujících v září u stání tvrdil, že nařízení firmy byla vágní a subjektivní, protože nespecifikovala délku a tvar vousu, který akceptuje.

Také tvrdil, že čtveřice nosila stejný vous osm nebo devět let, co byla u firmy zaměstnaná. První příkaz na zkrácení vousu přišel jen pár dní po útocích z 13.listopadu 2015

Securitas prohlašuje, že i jako soukromá společnost dělají práci pro veřejnost v zájmu francouzského státu na zajištění bezpečí na letišti. Jejich mise vyžaduje, aby byli zaměstnanci neutrální ve smyslu francouzského sekularismu, tvrdí právník společnosti.

Francouzské soudy podobné případy, které zahrnují náboženské projevy na pracovišti, často řeší. Francie se snaží být sekulárním státem a náboženské projevy ve školách či v zaměstnání, bez ohledu na druh náboženství, potlačovat.

Komentáře

komentáře