Trump ruší cestu do Londýna. Khan slaví vítězství

0
Budova nové US ambasády v Londýně. Foto Richard Bryant/arcaidimages.com

Americký prezident Donald Trump zrušil plánovanou návštěvu Londýna, kde se měl zúčastnit otevření nové ambasády. Nová ambasáda, kterou připravila Obamova administrativa, je podle Trumpa špatným rozhodnutím a on se toho nechce účastnit.

Trumpova slova si ovšem muslimský starosta Londýna Sadiq Khan vysvětlil tak, že “dostal poselství, že v Londýně není vítaný”.

Nová americká ambasáda má nyní místo centra Londýna na známé adrese Mayfair být v jižním Londýně ve Vauxhall.

Trump dnes na Twitter napsal: “Důvod, proč jsem zrušil svou cestu do Londýna, je ten, že nejsem velký fanoušek toho, že Obamova administrativa prodala možná nejlepší a nejskvělejší ambasádu v Londýně za ‘oříšky’, jen aby postavila novou mimo centrum za 1,2 miliard dolarů. Špatné rozhodnutí. Chtěli ať přestřihnu pásku -NE!”

Pár hodin poté, co se Trump takto vyjádřil, na něj zareagoval i Sadiq Khan. Napsal:

“Mnoho Londýňanů se jasně vyjádřilo, že tu Donald Trump není vítaný, dokud bude prosazovat svou rozdělující agendu. Zdá se, že mu to konečně došlo.

“To ukazuje, jakou chybou bylo, když Theresa May spěchala a trvala na státní návštěvě na prvním místě.”

Bývalý předseda strany UKIP, Nigel Farage, pro BBC řekl, že Trumpovo zrušení návštěvy je zklamáním.

“Byl v zemích po celém světě a ještě nebyl v zemi, ke které má nejblíž,” řekl.

“Řekl bych, že je to zklamání. Ale možná, jen možná, Sadiq Khan, Jeremy Corbyn a Labour party a jejich plánované masové protesty, viděno touto optikou, se mu to nelíbilo.”

Komentáře

komentáře