Venku je světový index zločinnosti za rok 2017

0
Screenshot

Výzkumná agentura Numbeo zveřejnila data zločinnosti za rok 2017. K dispozici jsou buď ve formě interaktivní mapy, nebo tabulky.

Z tabulky vyplývá, že mimo západní svět je život zatraceně drsný. Pokud nepočítáme Ukrajinu, kde stále ještě doutná ozbrojený konflikt, a která se na žebříčku umístila na 41.místě, je Západ prokazatelně oázou bezpečí. Dojem poněkud kazí Spojené státy, které jsou na 53.místě, ačkoliv zde žádný válečný konflikt nezuří, nicméně v případě velkých měst, jako je Chicago, kde za rok 2017 došlo k 650 vraždám, by se dalo mluvit o opaku. A nepřekvapí, že na 58.místě je kdysi klidné Švédsko.

Na indexu, který zaznamenává výsledky ze 110 zemí, suverénně vede Venezuela. Socialistický “ráj”, kterou v roce 2011 chválil jako model americký komunistický senátor Bernie Sanders. Na druhém místě je Papua Nová Guinea, kde ještě v 19.století, a možná i dnes , zdejší kmeny řezaly svým nepřátelům hlavy. Na třetím je tradičně neklidný Honduras, kde se vraždilo už za dob Mayů.

Další čelní příčky pak ovládají země v Africe a jižní a střední Americe.

A kde je naopak nejbezpečněji? V Kataru, v Singapuru a na Tchaj-wanu. Podle tabulky je nejbezpečnější evropská země Rakousko, ale o Vídni to jistě platit nebude.

Na mapě nejsou zobrazeny některé africké země. Pro srovnání je ale možné použít mapu od jiné agentury, Verisk, která je sice za rok 2016, nicméně od roku 2017 a mapy od Numbea se moc neliší. Ukazuje ale i celou Afriku.

Komentáře

komentáře