Německý novinář podal žalobu na Facebook. Společnost mu už několikrát zablokovala účet.

0
Wikipedia: vigneshkumar

Německý novinář Jürgen Fritz podal žalobu na Facebook. Stežuje si, že mu už pětkrát zablokovala jeho účet. Žalobu přijal krajský soud v Hamburku.

Novináře zastupuje advokát Christian Stahl, který je také právním zástupcem političky z AfD, Beatrix von Storch, ve věci trestního oznámení na policii v Kolíně nad Rýnem kvůli jejímu pronásledování. Středoevropan informoval.

Facebook si nyní musí najmout německého právníka, který bude společnost zastupovat. V posledních měsících totiž novináři pětkrát zablokoval účet, jednou jej dokonce zcela smazal, ale po zásahu novináře znovu obnovil. Fritz navíc tvrdí, že není jediný, a takových případů jsou stovky, možná tisíce. Čeští uživatelé Facebooku by mohli vyprávět.

Novinář požaduje, aby soud uznal, že Facebook jednal protiprávně, a aby obnovil všechny jeho smazané příspěvky, které se většinou týkaly problematiky migrantů v Německu. V opačném případě požaduje odškodnění 250 tisíc eur a 50 eur za každý den jeho nezákonného blokování.

Novinář si myslí, že Facebook se nyní pokusí žalobu komplikovat. Prý se pokusí případ přenést do Irska, kde sídlí, ale to by nemělo být úspěšné, protože soud v Hamburku prý již o místní oprávněnosti žaloby rozhodl.

Případ je poměrně zásadní, protože by mohl nastavit pravidla jinak dost chaotického přístupu Facebooku k uživatelům této sítě a jejich příspěvkům, který byl v Německu od 1.ledna ještě víc zkomplikován novým zákonem, který síti přikazuje mazat vše nepohodlné do 24 hodin. Protože ale neexistuje přesný rámec toho, co je nepohodlné, Facebook maže raději všechno, co někdo označí jako závadové.

Komentáře

komentáře