Šéf Amazonu naštval Američany. Věnuje 33 milionů dolarů mladým ilegálům na studia

0
Foto Facebook

Šéf Amazonu Jeff Bezos a jeho žena MacKenzie poskytnou 33 milionů do fondu TheDream.US pro ilegální imigranty, kteří byli do USA přivedeni jako děti a jsou chráněni před deportacemi podle programu DACA, informuje CNN.

Grant je největší v historii fondu a půjde na úhradu studia jednoho tisíce mladých ilegálů po celé zemi.

Každý student dostane celkem 33 tisíc dolarů během čtyř let na zaplacení školních poplatků. Navštěvovat budou moci celkem 76 vysokých škol v 15 státech, které s fondem spolupracují. Součástí fondu je nyní celkem 3000 ilegálních studentů.

Mnoha Američanům se to ale nelíbí. Legitimně se ptají, kolik peněz věnoval americkým občanům v nouzi.

Bezos je v současnosti nejbohatší člověk na světě. Jeho majetek je odhadován na 108 miliard dolarů. V pátečním prohlášení Bezos jmenoval svého nevlastního otce, který jako šestnáctiletý emigroval do Spojených států z Kuby. Už ale nezmínil, že jeho migrace byla legální.

V roce 2015 věnoval fondu 5 milionů dolarů zakladatel Facebooku, Mark Zuckerberg.

Podpora ilegálních imigrantů je společná mnoha předním americkým kapitalistům. Stojí tak v opozici vůči Donaldu Trumpovi, který se v minulosti snažil program DACA zrušit a tyto ilegální migranty deportovat. Zrušení programu ale bylo pozastaveno.

Tento týden více než 100 kapitánů průmyslu podepsalo dopis pro Kongres, ve kterém žádají schválení zákona, který program zachová. Deportace ilegálů by prý business připravila o cenné zaměstnance a poškodila by ekonomiku.

DACA fakticky legalizuje pobyt 700 tisíců ilegálů, kterým je nyní mezi 15 a 36 lety, a umožňuje jim získat řidičák, zapsat se na vysokou a získat legálně zaměstnání.

Komentáře

komentáře