Co ví internet o názorech Jiřího Drahoše na migraci do ČR

0
Jiří Drahoš, foto Twitter

Na internetu se do sebe nyní pustily dva znepřátelené tábory, voličů Zemana nebo Drahoše, kdy ten druhý prvním vyčítá podlézání Rusku a Číně, a ten první druhému, že je pro-imigrantský. Co tedy víme o postoji kandidáta Jiřího Drahoše k migraci?

V prvé řadě podepsal tzv. Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti. V ní například stojí:

O imigrantech, lidských bytostech, se píše, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do naší vlasti, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali. Cizinci žijící v Evropě jsou vykreslováni jako pátá kolona, podvodníci a zločinci. Muslimové jsou házeni do jednoho pytle s teroristy, bez ohledu na jejich skutečné názory či nepřebernou rozmanitost náboženských směrů, které vyznávají. Dennodenně se z našeho údajně holubičího národa ozývají hlasy přející té či oné skupině cizinců smrt. Nic z toho neodpovídá realitě a neodráží ani tak skutečnou migrační krizi, jako nemoc naší vlastní společnosti, která ztrácí lidskost a zdravý rozum.

Text Výzvy emotivně bagatelizuje skutečné problémy, které se v západní Evropě dějí.

A především:

Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení. Ti skutečně potřební musí být přijímáni a integrováni na základě individuálního a spravedlivého výběrového procesu, aniž by je předem diskvalifikovala jejich etnická či náboženská identita.

Většina nezápadního světa má problémy a útočiště v Evropě by chtěli hledat mnozí. Pokud bychom měli zajistit bezpečí a důstojné zacházení všem, jednoduše to nezvládneme ani finančně, ani jinak. Aktualizovaná mapa sledující konflikty ve světě ukazuje, že pořádný kus světa si může nárokovat hledání útočiště v Evropě. Rozhodně se nejedná o malé počty lidí.

Na druhou stranu se Drahoš v průzkumu iDnes vyjádřil proti kvótám a sdělil, že by Evropa měla zasahovat především v zemích, kde je krize.

V rozhovoru také říká, že ekonomické migranty by okamžitě vracel zpět.

V jiném rozhovoru pro iDnes prohlásil, že 2600 migrantů podle kvót by nebyl problém. Ale uznává, že by u tohoto počtu nemuselo zůstat.

„Otázka je, jak budou po jedněch migračních kvótách následovat další. Určitě v desetimilionovém množství nemůže být problém mít tady, myslím, že podle těch kvót, ke kterým jsme se zavázali, že to je asi dva tisíce, dva a půl tisíce migrantů, ale to ten problém neřeší,“ prohlásil Drahoš.

Celkově se Jiří Drahoš k migraci nijak zásadně nevyjadřuje. Z toho, co tisku řekl, nebo co ukázal jeho podpis pod Výzvou, víme, že odmítá ekonomické migranty, kvóty v zásadě neodmítá i když je považuje za nedomyšlené, ale je pro přijetí neekonomických migrantů. Tedy žadatelů o azyl. A to je v reálu velmi vysoké číslo lidí ze zemí s evropskou kulturu málo kompatibilních. Nárok na azyl si mohou totiž požadovat Afghánci, Syřané, Jemenci, větší část afrických národů, a mnozí další. Seznam zemí, ve kterých zuří etnický nebo náboženský konflikt vydá na samostatný článek a Středoevropan se k tématu dnes vrátí v samostatné kategorii.

Komentáře

komentáře