Granáty jsou prý ve Švédsku snadno k mání, tvrdí policista ze Stockholmu

0
Foto: ALEX LJUNGDAHL

Útoky granátem ve Švédsku jsou stále častější a podle policie, i bývalého člena gangu, jsou malé výbušné zbraně snadno k mání a nejsou drahé.

Policista Gunnar Appelgren, koordinátor policejního oddělení, které má ve Stockholmu na starosti gangy, přiznává, že se granáty dají ve Švédsku snadno koupit, a mnoho mladíků z prostředí organizovaného zločinu si je kupuje, aby šokovali své rivaly, informuje Expressen.

“V roce 2017, do konce listopadu, se ve Stockholmu našlo 22 granátů a 12 z nich explodovalo,” říká Appelgren, a dodává, že kriminální prostředí, které se často uchyluje k násilí, má často ke granátům snadný přístup.

Appelgren tvrdí, že důvodem poptávky po ručních granátech je fakt, že gangy často chtějí všechno, co mohou mít i jejich rivalové.

“Některé skupiny původně předpokládaly, že ruční granáty budou dobré pro vystrašení jiné skupiny, nebo pro útok na ní. Pak jste najednou ve spirále, kde se ruční granáty stávají součástí výzbroje používané v konfliktech gangů,” říká.

Bývalý zločinec a člen gangu z předměstí Stockholmu, o kterém se často mluví jako o no-go zóně, také tvrdí, že ruční granát lze sehnat jen za 1000 švédských korun (asi 2600 korun).

“Když jsem byl v tom, existovala nějaká pravidla. Nechodilo se k někomu domů. Ale dnes jim na vaší rodině nezáleží. Už to nikoho nezajímá,” tvrdí.

Problém s granáty je tak rozsáhlý, že Švédsko od října tohoto roku nabízí amnestii těm, kdo granáty odevzdají na speciálně vybraných místech.

Komentáře

komentáře