Papež nachází pochopení pro xenofoby

0
Papež František. Foto Wikipedia Edgar Jiménez

V dnešním kázání při příležitosti Světového dne migrantů a uprchlíků papež zmírnil své předchozí výroky, ve kterých odsoudil xenofobii. Tentokrát má pro ní pochopení.

“Místní komunity se někdy bojí, že nově příchozí naruší zavedené pořádky, ukradnou něco, co se dlouho budovalo. Tyto obavy jsou legitimní, založené na pochybnostech, které jsou z lidského hlediska plně pochopitelné.”

Ačkoliv jsou podle papeže tyto obavy normální, nechat jimi ovlivnit své jednání už ale může být problém.

“Mít pochyby a obavy není hřích,” řekl. “Hřích je dovolit těmto obavám ovlivnit naše reakce, omezit náš výběr, kompromitovat respekt a štědrost, krmit nepřátelství a odmítání. Hříchem je odmítnout poznávat jiné, rozdílné, sousední, když je to ve skutečnosti privilegovaná příležitost, jak se setkat s bohem.

Ve svém dnešním kázání papež citoval svá vlastní slova, když řekl, že každý cizinec, který zaklepe na naše dveře, je příležitostí pro setkání s Ježíšem Kristem, který se identifikuje s vítanými i odmítanými cizinci každého věku.

Zopakoval předchozí výzvy migrantům, aby znali a respektovali zákony, kulturu a tradice zemí, které je přijaly, a zdůraznil, aby se tyto země otevřely bez předsudků k jejich bohaté rozmanitosti, a pochopily naděje a potenciál nově příchozích, stejně jako jejich obavy a zranitelnost.

Kromě legitimních obav národů, které čelí vlnám nových migrantů, papež řekl, že tito nově příchozí mají také své obavy, bojí se konfrontací, odsouzení, diskriminace, selhání, a to je prý také legitimní.

Komentáře

komentáře