Švédská vláda řeší otázku, na kterou zná každý odpověď: Proč vzrostl počet znásilnění

0
Shutterstock

Švédská vláda nařídila Národní radě pro prevenci kriminality (Brå) zjistit, proč se počty nahlášených znásilnění v zemi zvyšují, píše Local.

Agentura má zjistit, zda se nárůst vztahuje ke specifickému sexuálnímu trestnému činu, specifické situaci, nebo specifické skupině pachatelů.

Počet sexuálních útoků v zemi v posledních letech stabilně roste.

Někteří tvrdí, že důvodem je způsob, jakým jsou sexuální zločiny ve Švédsku hlášeny, a větší publicita zločinů, která vede oběti k jejich častějšímu hlášení.

Ale podle všeho to není jediné vysvětlení. Brå kromě policejních statistik prováděla i průzkumy mezi obyvatelstvem, aby získala komplexnější obraz. Průzkum zveřejněný v listopadu 2017 ukazuje, že procento obyvatel zasažených nějakou formou útoku, je nejvyšší od doby, kdy se toto začalo evidovat, tedy od roku 2006

Největší nárůst zaznamenaly právě sexuální trestné činy, kdy počet obětí mezi obyvateli stoupl z 0,8 procent na 2,4 procent. A mezi ženami je toto číslo ještě vyšší. 4,1 procent žen bylo obětí nějakého sexuálního útoku. Ten se mohl týkat jak exhibicionismu, tak i přímého znásilnění.

V listopadu o tom švédské vydání novin The Local citovalo Åsa Strid z Brå: Tyto výsledky vyvolávají mnoho otázek, proč tolik lidí hlásí, že zažilo sexuální útok.

Agentura má nyní problematiku podle vlády prý prozkoumat do největších možných detailů. Tím bude i zjištění etnicity pachatelů. Dá se ovšem předpokládat, že toto zjištění zůstane veřejnosti utajené, protože švédská vláda informace o pachatelích trestných činů podle etnika nesděluje. Nicméně jednomu novináři se tento zákaz podařilo obejít.

Komentáře

komentáře