Ve Švýcarsku zaútočili azylanti na policisty

0
Foto: Alexandra Wey/Keystone

Švýcarská policie musela v pátek zasahovat v azylovém centru v Kriens u Lucernu. Důvodem byly škrty v sociální asistenci pro azylanty, informuje švýcarský tisk.

Policie v Lucernu v sobotním prohlášení informovala o výtržnostech. Mělo dojít k poškození budov a zařízení. Policie byla napadena velkým davem, který proti ní použil kameny. Policie odpověděla pepřovým sprejem a na místě dočasně zadržela tři azylanty.

Šéfka Azylové služby Silvia Bolliger výtržnosti popsala. Prý nedošlo k násilí mezi azylanty, ani proti zaměstnancům centra. Důvodem nebyl ani etnický konflikt.

Tranzitní centrum pro mladé azylanty bylo otevřeno teprve v prosinci. Obyvatelé jsou mladí mezi 14 a 17 lety a jsou hlavně z Eritreje, Etiopie, Sýrie a Afghanistánu. V lednu jim byla seškrtnuta sociální pomoc, protože v centru dostávají sedm dní v týdnu jídlo. To vedlo k nepokojům.

Ty začaly už ve čtvrtek, kdy čtyři hlavní aktéři byli převezeni na jiná místa. To vyvolalo nové a silnější nepokoje následující den.

Podle policie se situace uklidnila až v devět hodin večer. Centrum sociální asistenci nehodlá zvyšovat. Důvodem je to, že mladíci mají dost dobrého jídla. Pokud by místo něj dostávali peníze, hrozilo by, že je neutratí za jídlo.

Komentáře

komentáře