Demokrat Macron chce během volební kampaně blokovat celé weby

0
Foto: Wikipedia

Experti a obhájci svobodného tisku označili plány francouzského prezidenta Macrona na zákaz tzv. fake news jako pokrytecké a porušující lidská práva.

Aktivisté tvrdí, že Macronův plán, který by francouzské vládě dovolil blokovat celé internetové stránky během volebního období ve jménu “ochrany liberální demokracie” proti nepřesnému novinovému zpravodajství, hraničí s autoritářstvím.

Hlídači svobody tisku Reportéři bez hranic řekli, že ačkoliv z principu nejsou proti zákonu omezujícímu fake news, varovali před opatřeními, kterého by mohli omezit “svobodu odhalovat věci”.

Šéf organizace Christophe Deloire řekl agentuře AP, že i když věří, že demokracie musí být chráněna před vlnou fake news, věří, že by pro Francii bylo špatné používat pro to způsoby, které používají despotické země.

Ve svém novoročním projevu k novinářům Macron řekl, že nařídil vytvoření nového “právního arzenálu” opatření proti tzv.fake news včetně větší transparentnosti pro sociální média, která by tyto společnosti donutila odhalit, kdo platí sponzorované odkazy s těmi “fake news”.

“Pokud chceme chránit liberální demokracie, musíme být silní a mít jasná pravidla,” řekl v Elysejském paláci. “Když se fake news šíří, bude možné jít k soudci, a když to bude vhodné, obsah sundat, smazat uživatelské účty a nakonec i zablokovat weby.”

Profesor práva z Napier University ve skotském Edinburgu Zhongdong Niu říká, že je lepší s fake news bojovat pomocí zákonů proti pomluvám a regulacemi médií, s tím, že vytvářet zákony proti tomuto fenoménu by porušilo lidská práva.

A dodává, že Macronův návrh omezovat politické projevy na sociálních sítích naráží na článek 10 Evropské úmluvy o lidských právech, který chrání svobodné vyjadřování a povoluje omezení jen ve veřejném zájmu.” Omezení fake news je podle něj jen omezení online zpravodajství a sociálních médií.

“Na sociálních sítích se očekává vyšší úroveň svobody slova, protože tyto stránky jsou nezbytným alternativním zdrojem novinek mimo kontrolu korporací. Zesilte regulaci této oblasti a jste v nebezpečí, že potlačíte živou debatu na internetu.”

Návrh kritizoval i francouzský filozof Alain de Benoist, který Macronovy plány přirovnal k Ministerstvu pravdy v Orwellově románu 1984.

“A nezapomínejme, že mainstreamová média, která se dnes chlubí, že odhalují fake news, vždy byly první, kdo předávaly dál vládní lži, tak jako v případě zbraní hromadného ničení Saddáma Husajna.”

Komentáře

komentáře