Pokud jste během voleb v zahraničí a v místě je jen honorární konzulát, neodvolíte

0
Foto: MZV

Někteří čeští občané se mohou v době druhého kola prezidentských voleb nacházet v zahraničí a mohou být překvapeni, že se jim v dané zemi nepodaří odvolit, protože k dispozici je českým občanům jen náš honorární konzulát, který zpravidla volit neumožňuje a jeho pravomoci jsou omezené. V některých zemích tak neodvolíte.

Přinášíme osobní zkušenost spolupracovníka redakce, který se právě nachází na Islandu.

Považuji se za člověka politicky aktivního a volby jsou pro mne velmi důležitou součástí života. Nehledě na to, že každý má právo jít volit. Neustále se v mediích probírá otázka ohledně malé účasti při volbách a já bych Vám představil svůj případ, kdy naopak volit chci, ale není mi to umožněno. Úředníci na ministerstvu zahraničí Vám určitě odpoví, že to možné je, ale posuďte sami.

V době druhého kola prezidentské volby se pracovně nacházím na Islandu, se kterým má ČR nadstandartní vztahy. Byl jsem si tedy zařídit voličský průkaz. Jaké však bylo překvapení, když mi úřednice sdělila, že pro volbu na Islandu je potřeba použít konzulát v norském Oslu, které je vzdálené 2500 km. Na otázku, zdali to je vtip mi bylo odpovězeno, že si ještě mohu zajít do Londýna, tam to lze prý také.

Každý, kdo na Islandu byl, tak ví, jak moc je ta země populární u českých turistů a dobrodruhů. Je jisté, že se Čechů v době prezidentské volby bude na Islandu vyskytovat na tisíce. Kolik z nich poletí volit do Osla? Nutno podotknout, že takových míst je daleko víc.

Viz. stránky našeho honorárního konzulátu v Rejkjavíku.

Komentáře

komentáře