4,7 milionů švédských domácností dostane vládní manuál jak reagovat v případě teroru a války

0
Část starého švédského manuálu pro občany "Co kdyby přišla válka" Archiv forsvarsmakten.se

Naposledy Švédi takové manuály od své vlády dostávali v 80.letech, v době Studené války, kdy ve vzduchu stále visela hrozba jaderného konfliktu mezi Východem a Západem. Nyní jsou tu manuály znovu. Švédy mají připravit na to, co dělat, kdyby přišla válka. Informuje o tom švédský tisk.

První takový seznam toho, co dělat, vyslala švédská vláda v roce 1943 během Druhé světové války. Po ní, během Studené války, přicházely další brožury, kterými se vláda chtěla ujistit, že Švédi budou umět správně reagovat v případě konfliktu.

A nyní, po více než 30 letech je manuál znovu tu. Na konci května a začátku června jej dostanou všechny švédské domácnosti, tedy asi 4,7 milionů adres.

Cílem prý je, aby nejen ozbrojené síly, ale i všichni občané, byli připraveni na vojenský útok. Švédsko se v posledních letech připravuje na střet s Ruskem, který ale nemá žádnou oporu v realitě. Švédsko přesto chce, aby jeho občané byli na možný konflikt připraveni.

Manuál ale nebude radit jen v tom, co dělat v případě války, ale i v případě terorismu nebo přírodních katastrof.

Christina Andersson, která na brožuře pracuje, říká:

“Existuje celá řada pojmů souvisejících s válkou a vojenskými útoky, které jsme s lidmi nekomunikovali po mnoho let.” Tyto informace by tedy měly být k dispozici společně s krátkými texty a mnoha ilustracemi.

Brožura prý bude radit co dělat jak v případě probíhající války, tak i války prohrané. Kde vzít jídlo, vodu, jak získat teplo a jak komunikovat. Tedy kompletní manuál pro možnou apokalypsu.

Komentáře

komentáře