Evropská komise oznámila vznik skupiny pro boj s “fake news”

0
Americký prezident Trump obviňuje velká média, že ony jsou šířiteli fake news. Foto Shutterstock

Evropská komise na oficiálních stránkách Evropské unie oznámila založení skupiny mající bojovat s dezinformacemi a “fake news” v médiích a jednou z členek bude i ředitelka švédské veřejnoprávní televize (SVT) Hanna Stjärne, nebo její irský kolega Noel Curran. Skupina má EU radit ohledně šíření tzv. falešných zpráv online.

EU tvrdí: “Tato skupina bude na vysoké úrovni radit Komisi s fenoménem Fake news … a navrhovat doporučení.”

V komentáři na své jmenování Stjärne řekla: “Nedávno zintenzivněla debata o šíření dezinformací online. Věc dělá starosti Švédům a zbytku Evropy z demokratické perspektivy a je důležitá, i s ohledem na současné volby ve Švédsku.”

Švédský přístup k informacím je známý. Etnicita pachatelů trestných činů se nesmí sdělovat a o tématech ohledně migrace se jednoduše nesmí mluvit. To vše samozřejmě z demokratické perspektivy.

Přesto je ředitelka švédské televize schopna říct následující:

“Principy svobodného vyjádření a práva na informaci jsou pro mě klíčové v práci, která má být udělána. Jsem potěšena mít příležitost spolupracovat napříč národními hranicemi na této zásadní věci pro budoucnost.”

Skupiny bojující proti šíření tzv.fake news jsou často přímo propojeny s levicovou agendou.

Německý web Correctiv, který má ověřovat fakta na internetu, má vazby na George Sorose a jeho rozsáhlou síť nadací a neziskovek. Český web Manipulátoři.cz zase spravuje Jan Cemper, který se dlouhodobě pohybuje na krajně levicové scéně a zmiňuje jej například Situační zpráva ministerstva vnitra o extremismu za 2.čtvrtletí 2012.

Komentáře

komentáře