Ilegální migrant v USA musí po 30 letech nezákonného pobytu v zemi odejít

0
Foto: Niraj Warikoo

Pro někoho je to důkaz o bezcitnosti Trumpovy administrativy, pro jiné důkaz, že to Trumpova administrativa myslí s potlačováním nelegální migrace vážně.

Jorge Garcia se do USA dostal před téměř 30 lety jako desetiletý se svou tetou. Nepřešli hraniční přechod, ale do země se dostali nelegálně. Garciovi rodiče už v té době v USA nelegálně byli, informuje ABC News.

Garcia začal pracovat jako zahradník a po patnácti letech v USA si našel ženu, se kterou založili rodinu. Garcia se v roce 2005 pokusil svůj pobyt v USA legalizovat, ale pochopitelně skončil v deportačním řízení. Během období Obamovy vlády přišla úleva, a kromě pravidelných návštěv imigračního se nemusel ničeho bát.

Rodince Garciů se mezitím narodily dvě děti ve věku 12 a 15, obě s americkým občanstvím, které má i Garciova manželka Cindy.

S nástupem Trumpa ale přišel jiný přístup. Plánovaná stavba zdi mezi Mexikem a USA. Omezení nelegální migrace až na nulu. Jediní, koho se nekompromisní přístup amerického systému zatím netýká, jsou děti v rámci programu DACA. Ale do něj Garcia nespadá.

V listopadu za Garciovými přišli agenti z imigračního, a oznámili mu, že musí USA opustit. Měl být zatčen, ale bylo mu dovoleno zůstat s rodinou skrz Díkuvzdání a pak i přes Vánoce. Ale teď musí jít. Respektive už je pryč. Zpátky v Mexiku. Ve své vlasti. Do USA nemůže, ale jeho rodina do Mexika ano. Je to koneckonců i jejich spirituální vlast.

Příběh Garciových ještě uvidíme z mnoha stran. Možná o nich i natočí film. Ale podstatou zůstává, že Garcia kdysi porušil zákon, a pokud by Spojené státy takové chování tolerovaly, skončily by tak jako jejich jižní soused, odkud tolik lidí neustále utíká.

Komentáře

komentáře