Asi 44 procent žalob, které podávají zamítnutí žadatelé o azyl, má u německých soudů úspěch, což levicové politiky vede ke kritice vyhodnocení azylového procesu.
V prvních devíti měsících roku 2017 bylo podáno neuvěřitelných 273 tisíc žalob (se kterými azylantům pomáhají němečtí levicoví, tzv.lidskoprávní aktivisté), a rozhodnutí bylo vydáno v asi 100 tisících případech. Z těch rozhodnutých bylo 44 procent rozhodnuto ve prospěch migrantů a procento úspěchu je vysoké hlavně u Syřanů (69 procent) a Afghánců (61 procent).
Tyto statistiky odrážejí pouze soudní rozhodnutí, která jsou úplná, a nezahrnují ty, které obsahují formální nebo procedurální chyby.
Poslankyně za postkomunistickou Levici Ulla Jelpke využívá vysoké číslo úspěšných žalob ke kritice federální vlády v jejím řešení žádostí o azyl, a pro Süddeutsche Zeitung řekla, že jde o “politicky zoufalé zastrašování skupin uprchlíků”, které vede ke špatným rozhodnutím.
Jelpke vyzvala Federální úřad pro migranty a uprchlíky (BAMF), aby žádosti o azyl nezávisle hodnotil. “To by mohlo přetížené soudy uvolnit více, než cokoliv jiného.” Jinými slovy vyzvala, aby imigrační úřad schvaloval více žádostí o azyl.
Pro imigranty je důležité, aby byli uznáni jako uprchlíci. Poté za nimi totiž mohou přicházet jejich rodiny, což není případ těch, kterým je přiznána jen druhotná ochrana.
V současné době jsou prakticky všechny zamítnuté žádosti o azyl u soudu. Jejich počet se v roce 2017 oproti roku minulému zdvojnásobil.
Během prvních devíti měsíců roku 2017 Německo opustilo asi 20 tisíc žadatelů o azyl z vlastní vůle, dříve než se dočkali rozhodnutí o své žádosti. Počet těchto odchodů byl vyšší než počet deportací, kterých bylo okolo 18 tisíc.