V Kosovu zavraždili předního srbského politika

0
Oliver Ivanovič. Foto Wikipedia Medija centar Beograd

Přední srbský politický představitel této menšiny v kdysi většinově srbském Kosovu byl dnes ráno zastřelen. Jeho smrt způsobila přerušení rozhovorů mezi Kosovem a Srbskem, nad kterým dohlíží EU.

Útočníci na Olivera Ivanoviče (64) spustili palbu dnes ráno u kanceláří jeho politické strany ve většinově srbské Mitrovici. Ivanovič byl převezen do nemocnice, ale lékařům se ho nepodařilo zachránit.

Podle lékařů Ivanovič utrpěl nejméně pět střelných poranění v horní části těla. Útočníci uprchli vozem, který byl později nalezen zapálený. Kosovská policie oblast uzavřela a po útočnících pátrá.

Ivanovič byl jedním z klíčových politiků ve většinově srbském severním Kosovu, kde deset let po vyhlášení nezávislosti této oblasti je mezi Albánci a Srby stále napětí. Srbsko nezávislost Kosova, které je pro Srby něco, jako pro Čechy Šumava, neuznává.

Kosovská vláda v Prištině vraždu odsoudila a považuje jí za útok na “vládu práva a snahu zavést vládu práva v celém teritoriu Kosova”.

V Bělehradu se mezitím sešla bezpečnostní rada, aby vraždu projednala. Po ní byla střelba označena za teroristický čin. Bělehrad bude požadovat mezinárodní vyšetřování, na kterém se má podílet i Srbsko.

“Srbsko podnikne všechny nezbytné kroky, aby byl vrah nebo vrazi nalezeni, prohlásil prezident země Vučič.

Srbská delegace, která se dnes účastnila hovorů s EU v Bruselu, se po informaci o Ivanovičově vraždě okamžitě vrátila do Bělehradu.

Šéf srbské delegace, Marko Djurič, řekl, že kdokoliv za útokem stojí, ať už je to Srb, Albánec nebo nějaký jiný zločinec, musí být potrestán.

Představitelé EU nyní vyzývají obě strany, aby se vyhnuly nebezpečné rétorice a zachovaly klid.

Komentáře

komentáře