Muslimský ředitel školy v dominantně muslimském londýnském Newhamu zakázal hidžáby a půst

0
Povšimněte si na budově školy vyobrazení postav v muslimských šatech. Foto Google Earth

Londýnská čtvrť Newham, kde už při sčítání lidu v roce 2011 žilo jen 29 procent bílých a dnes je situace ještě dramatičtější, se dostala na stránky médií díky zákazu na jedné tamní základní škole pro dívky mladší osmi let nosit hidžáb. Krok školy ale překvapivě rozdělil muslimské rodiče dětí na dva tábory.

Škola St Stephen svým žákům zakázala se během Ramadánu postit kvůli jejich zdraví a bezpečnosti. Ředitel školy, rovněž muslim, Arif Qawi, řekl, že některé děti ne starší než osm let se prý během Ramadánu postily, ačkoliv prý muslimští klerici doporučují, aby se děti postily teprve ve chvíli, kdy dosáhnou puberty.

Ředitel vyzval ministerstvo školství aby zakročilo ve věci, která se “vymkla z ruky”. Pro Sunday Times dodal: “Půst jsme nezakázali úplně. Jen jsme doporučili, ať se postí o svátcích a víkendech a ne ve škole.

“Je to špatně, nedává to smysl. Jsme zodpovědní za jejich zdraví a bezpečí. Jestli ve škole zkolabují… není to vůči nám fér.”

Qawi také přiznal, že je to jeho osobní boj, kterým chce omezit islamizaci a udělat z dětí moderní britské občany.

Ruská televize Ruptly dělala rozhovor s rodiči před školou a dostalo se jí rozličných reakcí. Jedna zcela zahalená žena byla rozhodnutím školy rozhněvána. Britská společnost je podle ní složena z mnoha barev a skupin a pokud škola nerespektuje, jak jednotliví rodiče vychovávají své žáky, nemohou se z nich stát vzorní občané.

Jiné matky, viditelně ne tak konzervativní muslimky, ale krok přivítaly s tím, že dívky ve věku osmi let jsou na hidžáb ještě příliš mladé.

Mluvčí ministerstva školství řekl, že přístup k žákům během Ramadánu je věcí každé jednotlivé školy. Ministerstvo v tomto ohledu prý jen radí.

Komentáře

komentáře