Papež vyznamenal rytířskou medailí holandskou bojovnici za právo na potrat

0
Screen shot

Papež František vyznamenal holandskou političku Lilianne Ploumen, která je hlasitou bojovnicí za právo na potrat, význačným oceněním Řádu sv.Gregoriána.

Ploumen v emailu pro Catholic Herald prohlásila, že byla papežskou medailí, která ji byla předána holandským ministerstvem zahraničí, velmi poctěna.

V rozhovoru pro holandské rádio Ploumen ocenění označila za znamení papežova progresivismu a uznání její práce při prosazování práva na potrat. Přiznala také, že si medaili v podstatě vynutila svými kontakty s Vatikánem, které sama označila za lobování.

“Ano, protože jak víte, Vatikán, zvláště za minulých papežů, měl spíš zkostnatělé postoje co se práv dívek a žen týče,” řekla.

Rituál, který předání medaile, se kterou je spojen titul rytíře nebo dámy, říká, že takové ocenění je zasloužené a nositel se prokázal jako bojovník se zlem, představitel dobra a obránce slabých a utiskovaných. Každého jmenovaného musí schválit papež.

V reakci na to, že podpora potratů, tedy vraždění nenarozených dětí, se dá těžko označit za boj se zlem a obranu slabých, Vatikán sdělil, že medaile neměla být znakem souhlasu s aktivitami v oblasti potratů. Vatikán v podstatě přiznal, že šlo o spíše výměnu zdvořilostí mezi Holandskem a Vatikánem.

Vatikán přímo napsal: “Nejde o sebemenší výraz souhlasu s politikou ve prospěch potratů a kontroly porodnosti, kterou madam Ploumen představuje.”

Podle Národního katolického registru je podpora potratů jednou z oblastí, ve které se Ploumen rozchází s katolickým učením.

Dopisovatel registru Edward Pentin o Ploumen napsal, že “jako radikální stoupenkyně homosexuálních práv vyzývala homosexuály, aby v holandské katedrále narušili mši, když zde otevřenému homosexuálovi bylo odmítnuto svaté přijímání” v roce 2010.

Současný papež František, i přes svoje jiné slabosti, je velkým odpůrcem potratů, které nazývá “smrtelným hříchem”.

Komentáře

komentáře