Kurz se střetl s Merkelovou v debatě o ochraně hranic

0
Foto JOHN MACDOUGALL

Angela Merkelová a její rakouský protějšek Sebastian Kurz se ve středu střetli kvůli migraci na své první schůzce, kdy německá kancléřka označila odpor Vídně k distribuci imigrantů v EU za špatný, píše Die Welt.

Kurz, který je ve svých 31 letech nejmladším politickým vůdcem země v Evropě odvětil, že hovory s Angelou Merkelovou o povinných migračních kvótách zabraly příliš mnoho času.

“Jsem přesvědčený, že řešení problému s migrací leží v solidní ochraně hranic a v silnější pomoci zemím jejich (migrantů) původu,” řekl Kurz novinářům v Berlíně.

Merkelová s těmito prioritami souhlasila, ale vynadala členským státům, které odmítly vzít svůj podíl migrantů a uprchlíků v rámci systému kvót.

“Když selže vnější ochrana hranic, nelze, podle mého názoru, aby některé země řekly, že se nechtějí účastnit evropské solidarity,” řekla.

“Myslím, že to je špatně.”

Rakousko se postavilo na stranu zemí jako je Maďarsko, Polsko a Česká republika, které systém rozdělující 160 tisíc migrantů v Řecku a Itálii po EU odmítají.

Do konce roku 2017 bylo umístěno jen 32 tisíc lidí.

Kurz, který byl předtím ministrem zahraničí, byl jedním z nejostřejších kritiků rozhodnutí Merkelové, aby se v roce 2015 otevřely německé hranice. Tento krok do Německa ještě ten rok zavedl asi 900 tisíc migrantů.

Kurz, který se stal předsedou vlády, je zároveň předsedou jediné vlády v Evropě, jejíž součástí je krajní pravice. Svobodná strana Rakouska Heinz-Christiana Stracheho.

Merkelová chce přesto s Rakouskem spolupracovat, protože se prý obě země shodují na mnoha věcech. Řekla, že bude Rakousko hodnotit podle činů, a že se bude dívat pozorně.

Komentáře

komentáře