Domů Pevnost Evropa Maďarsko chce trestat ty, kdo napomáhají nelegální migraci

Maďarsko chce trestat ty, kdo napomáhají nelegální migraci

0
Viktor Orbán. Foto Jakob Hoff

Nová sada zákonů by zdanila a připravila sankce pro maďarské skupiny, které dostávají zahraniční peníze a pomáhají ilegální migraci, řekl ve středu mluvčí maďarské vlády.

Tyto skupiny by musely být registrovány u soudu a ze zahraničních dotací platit daň 25 procent, dodal ministr vnitra Sandor Pinter. Skupiny, které by se nezaregistrovaly, a které by úřady seznaly, že pomáhají ilegálům, by dostaly pokutu.

Aniž by Pinter jmenoval, dal příklad osoby, která poskytne mobilní telefon obsahující mapy a informace, jak se dostat dostat do Evropy, migrantovi v Bělehradu, který je součástí “balkánské cesty”, přes kterou se migranti snaží dostat do západní Evropy.

Maďarští občané, o kterých jsou důkazy, že ilegální migraci organizují, by mohli být omezeni dočasným soudním zákazem, který by jim zabránil vycestovat z Maďarska do zemí mimo EU, jako je Srbsko a Ukrajina. Cizinci pomáhající nelegální migraci by do Maďarska nesměli vůbec, řekl Pinter.

Vládní mluvčí Zoltan Kovacs řekl, že očekávání jsou taková, že maďarské neziskovky, které se zabývají nelegální migrací nebo migrací obecně, budou dodržovat zákon a sdělí úřadům, že tyto aktivity vykonávají.

Nové zákony by se nevztahovaly na charity, jako je například Červený kříž, které migrantům rozdávají jídlo, léky a další pomoc.

“Pomáhat není ta samá aktivita, jako někoho ilegálně dostávat přes hranice,” řekl Kovacs.

Komentáře

komentáře