Rodiny francouzských džihádistů zadržených Kurdy chtějí, aby je Francie dostala domů

0
screenshot

Šest rodin francouzských džihádistů, kteří byli zatčeni během ústupu Islámského státu, podalo ve středu stížnost požadující, aby je vláda dostala domů. Je to jen týden poté, co se objevilo video se dvěma zadrženými extremisty, a vyvolalo debatu, jak by se se zahraničními bojovníky IS mělo naložit.

Podaná stížnost vyčítá francouzské vládě neaktivitu, díky níž jsou zadržené “ženy a děti” vystaveny životu ve válečné zóně. Což byl konečně život, který si samy zvolily.

Francie ale nevidí důvod, proč tyto lidi dostávat zpět před soud. Džihádistů se navíc zatím vrátilo do Francie jen 20.

“Pseudo-kalifát už neovládá žádné území, ale toto teroristické hnutí bude bezpochyby usilovat o své cíle i bez nej,” řekla ministryně obrany Florence Parly. “Co se těch, kteří jsou nyní v zajetí v Levantu (Sýrie) týče, připomínám, že tito lidé se sami přidali k teroristické organizaci, která v této oblasti bojovala, a která páchala a chce páchat útoky ve Francii.”

Minulý týden se objevilo video se dvěma zajatými francouzskými džihádisty, které drží Kurdové, a oba vypověděli, že se jim daří dobře. Video mělo vyvrátit nařčení, že jsou příslušníci Islámského státu Kurdy mučeni.

Jednou ze zadržených byla i Emilie Konig, která než v roce 2012 odešla do Sýrie, proslula jako islamistická provokatérka ve Francii. Později se objevila ve dvou propagandistických videích a vyzývala francouzské muslimy k útokům ve Francii.

Kurdské úřady, které ovšem nejsou nijak formálně uznány, chtějí zajaté džihádisty samy soudit. Co s nimi po soudu, který případně uzná jejich vinu, bude, není jasné. V Iráku to jasné je. Tam džihádistům hrozí trest smrti.

Jak pro Kurdy tak pro Irák je ale důležité, aby především zahraniční bojovníci Islámského státu zajatí v obou zemích, měli, pokud možno, spravedlivý trest a bylo s nimi zacházeno podle mezinárodních pravidel. Evropské země by, i přes všechnu hrůzu, kterou džihádisté spáchali, nemohly stát s odvrácenou hlavou a dovolit jednání popírající lidská práva zajatců, když to samé těmto vrahům vyčítaly. A to je nyní i záměrem Kurdů – ukázat, že kurdské úřady dodržují mezinárodní pravidla. Mezinárodní společenství pak Kurdům může dovolit tyto lidi soudit.

Ministryně Parly říká, že asi 300 francouzských džihádistů v Sýrii a Iráku zemřelo a asi 500 až 600 jich zůstává. Francouzská vláda má všechny dobré důvody ujistit se, že už se nevrátí.

Komentáře

komentáře