V Berlíně se ztrojnásobila salafistická scéna

0
Shutterstock

Berlínská salafistická scéna se od roku 2011 ztrojnásobila, tvrdí německá tajná služba a Rusové jsou nejpočetnější cizí národností na této scéně, píše Die Welt.

Počet islámských extremistů v Berlíně je nyní okolo 950, tvrdí Úřad na ochrany ústavy. Těch nebezpečných z nich, tedy těch, kteří jsou ochotni páchat násilí, je asi 420.

Nejméně polovina scény má německé občanství a jen třetina tohoto počtu má dvojí národnost. Nejpočetnější cizí národností jsou ruští občané. Muži tvoří 90 procent scény s průměrným věkem 34 let. Průměrný věk žen ve scéně je podobný, 33 let. Nejde tedy o žádné mladé ztřeštěnce.

Ačkoliv se salafisté hlásí k přísnému výkladu původních islamských textů a tradic, a svou víru projevují například nošením šatů nad kotníky, ne všichni jsou považováni za extremisty nebo politicky aktivní.

Berlín posiluje protiteroristickou strategii

Po útoku na vánoční trh v prosinci 2016 německé úřady posílily protiteroristická opatření včetně snah o prevenci radikalizace.

To se nejznáměji projevilo zákazem spolku Fussilet 33 kvůli jeho vazbám na Islámský stát. Úřady věřily, že spolek sloužil jako shromaždiště radikálních islamistů.

Minulý měsíc německá policie provedla razie na několika místech v Berlíně a ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Hledala vazby na útočníka z vánočního trhu, Anise Amriho, který měl údajně navštěvovat mešitu spolku Fussilet 33.

Německé úřady si myslí, že v zemi je 705 islamistů, kteří jsou považováni za hrozbu veřejnosti. Podle zprávy německé kriminální policie z prosince, je ale toto číslo poloviční. Buď ti zlí odešli na střední východ, nebo se někdo plete. Buď úřady, nebo kriminální policie.

Komentáře

komentáře