Domů Pevnost Evropa Počet znásilnění ve Švédsku v roce 2017 vyšší o 10 procent

Počet znásilnění ve Švédsku v roce 2017 vyšší o 10 procent

0
Foto TT

Nově zveřejněná čísla statistik švédské agentury prevence kriminality Brå ukazují, že počet znásilnění v zemi v roce 2017 vzrostl o 10 procent a celkový počet trestných činů v zemi dosáhl 1,5 milionů.

V roce 2017 došlo denně v průměru k 20 znásilněním a jejich celkový počet byl 7230. Další sexuální trestné činy, jako zneužití, také narostly, o 7 procent. Sexuálních útoků se stalo 10300 a tento počet vzrostl o 3 procenta, píše Expressen.

Stina Holmberg, která v Brå vede výzkum, říká, že také roste počet znásilnění, ve kterých oběti, většinou ženy, znali své útočníky.

Holmberg také tvrdí, že hnutí #MeToo, které povzbuzuje ženy, aby zveřejnily incidenty sexuálních napadení, vedlo k nárůstu ohlášených znásilnění, ale zároveň dodává: “Nevíme, zda jsou zde jiné faktory, které zvýšily čísla ve statistikách. Lidé mohou být více vystaveni rizikovým situacím, než dříve.”

Celkový počet trestných činů v roce 2017 byl 1,5 milionu, ale agentura tvrdí, že skutečný počet může být vyšší, protože ne všechny zločiny jsou nahlášeny.

Adam Marttinen, člen Švédských demokratů, statistiky také okomentoval: “Měli jsme tu vyšší zastoupení některých skupin migrantů u sexuálních trestných činů. Bylo by zajímavé prostudovat, zda existuje spojení mezi enormní migrací z posledních let a nárůstem sexuálních zločinů.”

Není to poprvé, co Švédští demokraté a další žádají, aby bylo zveřejněno etnické pozadí zločinců. Minulý rok ministr spravedlnosti Morgan Johansson tuto žádost odmítl s odůvodněním, že jediné, na čem záleží, že pachateli jsou muži.

Někteří jednotlivci se pokusili k těmto číslům dostat. A úspěšně. Na to konto ministr Johansson oznámil, že vláda přístup k datům omezí.

Komentáře

komentáře