Francouzští levicoví rodiče dávají své děti raději do škol, kde nejsou migranti. Nevěří vlastním ideálům.

0
Foto Cyril Zannettacci

Levicoví rodiče žijící v migranty přeplněném osmnáctém pařížském obvodu bojují s dilematem, kdy na jednu stranu chtějí diverzitu a na druhou si stěžují, že školy v jejich diverzifikovaném obvodu nejsou kvalitní.

Po mnoho let se levicové páry stěhovaly z drahého centra Paříže do imigrantských čtvrtí, a nyní, když mají děti, zjišťují, že smíšené školy v oblasti mají standard nižší, než se jim zamlouvá.

Školy v osmnáctém obvodě jsou známy jako “ghetto školy” a mnoho Francouzů se nyní snaží své děti dostat někam pryč, informuje francouzský deník Liberation.

Deník, který toto téma rozsáhle prověřoval, tvrdí, že levicoví rodiče nechtějí své děti obětovat na oltář svých idejí a mnozí rodiče staví úspěch svých dětí nad své multikulturní ideály.

Julien Grenet, který učí na pařížské ekonomce, říká: “Nemůžete je vinit za to, že říkají ne. Co je šokující, je to, že někteří rodiče, velmi intelektuálně zdatní, jsou slepí a existující segregaci odmítají na základě falešných argumentů.”

Rostoucí nezaměstnanost vedla rodiče k tomu, že se velmi snaží své děti dostat do preferovaných škol.

Grenet říká, že segregace škol podél kulturních a etnických linií pravděpodobně nezmizí. “Dosáhli jsme takové mezery mezi některými školami, že je obtížné se vrátit zpět, a promíchat je (děti z různých ras).”

Obvody v severní části Paříže se během posledních let staly domovem mnoha migrantů, což vedlo k výraznému posunu kultury v oblasti. Ženy si tu stěžují na stále obtěžování. Knihovny tu nemohou normálně fungovat. Řidiči metra tu odmítají zastavovat. A zapalování aut je tu tak běžné, jako zapálení cigarety.

Komentáře

komentáře