Ruská studentka uvězněná za pokus přidat se k Islámskému státu svého činu lituje

0
Varvara Karaulova, © Sergei Fadeichev/TASS

Ruská studentka odsouzená na čtyři a půl roku vězení za pokus připojit se k Islámskému státu (který je v Rusku zakázán), své volby lituje, informovala ruská ombudsmanka Taťána Moskalková a agentura Tass.

Po setkání s uvězněnou dívkou, která si i změnila jméno, Moskalková novinářům řekla, že dívka si na podmínky vězení nijak nestěžuje.

“Nestěžuje si na podmínky vězení ani na pravidla. Pracuje v v šicí dílně. Ani si nestěžuje na své zdraví. Vypadá jako atraktivní mladá dívka v dobré kondici a velmi lituje své volby, která způsobila bolest v její rodině a změnila její život,” řekla ombudsmanka. “Uvědomuje si, že se stala obětí této ošklivé ideologie. Varvara Karaulova cítí lítost a věří v milosrdenství nejvyšší autority.”

Karaulova v prosinci 2017 požádala ombudsmanku o pomoc v přípravě odvolání k ruskému prezidentovi.

Dívka 27.května 2015, tehdy jako studentka filozofie na univerzitě v Moskvě, odletěla do Istanbulu, což zatajila před svými rodiči. Lidé, kteří se s ní na letišti setkali, ji uklidili do bezpečného bytu ve městě Kilis. Policie a bezpečnostní složky ji později zadrželi, když se pokusila nezákonně překročit turecko-syrskou hranici.

Jejímu otci se nicméně povedlo ji 12.června 2015 dostat domů. Ruský soud na ní 28.října vydal zatykač a 10.listopadu byla oficiálně obviněna.

Moskevský vojenský soud pak dívku v prosinci 2016 odsoudil na 4,5 roku do trestanecké kolonie. Soud ji odečetl 14 měsíců, které strávila ve vazbě, proto byl vyměřený trest tři roky a čtyři měsíce.

Její žádost o podmíněný trest byla zamítnuta. Soud řekl, že obžalovaná, která jednala s vlastní vůle, komunikovala s militanty Islámského státu, dávala jim tipy ohledně činnosti ruské tajné služby, a prošla výcvikem, aby mohla opustit Rusko a připojit se k teroristické skupině.

Obhajoba se proti rozsudku pokusila odvolat, ale Nejvyšší soud odvolání zamítl. Její jedinou nadějí je nyní prezident Putin.

Komentáře

komentáře