Poslanci v Pakistánu na návrh islámských učenců stáhli návrh zákona, který by trestal svatby s dětmi

0
Překažená svatba desetiletého chlapce a tříleté dívky v Pakistánu. Ilustrační foto ©Rizwan Tabassum

Pakistánští poslanci stáhli návrh zavést přísnější tresty pro organizátory svateb s dětmi poté, co návrh náboženské autority v zemi označily za rouhání a proti islámu.

Návrh, který měl zvýšit legální věk dívek pro vdávání z 16 na 18, požadoval trest dvou let vězení pro ty, kdo organizují svatby zahrnující děti – praxi, která se v některých částech Pakistánu stále děje, informuje Daily Mail.

Marvi Memon, člen vládnoucí Pakistánské muslimské ligy, se návrh pokusil poslat do dolní sněmovny, ale byl nucen jej stáhnout poté, co byl prý zamítnut parlamentní komisí pro náboženské záležitosti.

Představitel z Rady islámské ideologie dodatek k zákonu omezující manželství dětí označil během jednání za protiislámský a za rouhání.

Rada byla založena v roce 1962, aby parlamentu radila ohledně kompatibility zákonů s právem šaria.

Její doporučení nejsou závazná, a Rada už byla v minulosti kritizována za jiná rozhodnutí, jako například v roce 2013, kdy naznačila, že DNA je v případech znásilnění nepřijatelný důkaz a místo toho navrhovala, že oběť musí poskytnout čtyři svědky, kteří verzi oběti potvrdí.

Původní zákon o dětských svatbách stanoví zákonný věk možný pro svatbu pro dívky 16 let a pro chlapce 18 let. Podle pakistánských učenců to ale není v souladu s islámským učením.

Šaria prý nijak nestanovuje věkový limit a osoba prý může vejít do manželského svazku ve chvíli, kdy dosáhne puberty a ta prý nelze definovat věkem.

Rozhodnutí návrh zákona stáhnout už kritizovali ochránci lidských práv.

Komentáře

komentáře