Domů Pevnost Evropa Švédsko zvažuje zoficiálnit “třetí pohlaví”

Švédsko zvažuje zoficiálnit “třetí pohlaví”

0
Foto Alex Halada

Švédská vláda ohlásila plány na zavedení třetího pohlaví do oficiálních vládních dokumentů, které by některým Švédům umožnily uvádět, že nejsou ani ženy ani muži.

Většina poslanců švédského parlamentu minulý týden hlasovala pro to, aby byla možnost implementace třetího pohlaví prozkoumána. Plán podpořila strana Středu, informuje Sveriges Radio.

“Víme, že jsou lidé, kteří se necítí být ani muži ani ženy, a je důležité, abychom jejich situaci brali vážně a tato věc byla prošetřena,” řekl mluvčí strany Středu Ola Johansson.

Návrh podporuje i sociální demokracie a krajně levicová Levice, jejíž mluvčí Karin Rågsjö řekla: “Bojovali jsme za to nějakou dobu. Rozhlédněte se po Evropě, Německo už to zavedlo, a je smutné, že my jsme pozadu.”

“Pro lidi, kterých se to týká, je to veliká věc. U transsexuálů, například, je velmi vysoká míra mentálních poruch, a pokud bychom to mohli minimalizovat, bude to skvělé,” řekla Rågsjö.

Národovecká strana Švédští demokraté (SD) to komentovala, že vyšetřování by se mělo zaměřit na definici pohlaví. “Je třeba prošetřit jak definovat pohlaví obecně. Zda vůbec mít nějaké právně uznané pohlaví, nebo ponechat jen to biologické,” řekl mluvčí SD Mikael Eskilandersson.

Komentáře

komentáře