V Paříži protestovalo 40 tisíc lidí za kriminalizaci potratů

0
Pochod pro život v Paříži, ©Michel Pourny

V neděli se v Paříži navzdory dešti sešlo asi 40 tisíc lidí, kteří vyrazili do ulic protestovat proti legálnímu zabíjení nenarozených dětí skrze potraty.

Demonstranti se na již dvanáctý ročník Pochodu pro život sešli na Place Dauphine, mnozí z nich v mikinách s nápisem “Miluji život”.

Pochod v Paříži se konal jen dva dny poté, co se podobný pochod konal ve Washingtonu, kde se kryl s výročím rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ve věci Roe v. Wade z roku 1973, které v USA legalizovalo potraty.

Foto Twitter @MarchePourLaVie

Pochod doprovázely i projevy účastníků, kdy jeden například připomněl, že 55 procent francouzských žen věří, že počet potratů je nenormální a nedobrý. Řečník Tugdual Derville přirovnal miliony zavražděných embryí k rodinným tajemstvím, o kterých nechce nikdo mluvit, ale které brání společnosti jít dál.

Řečník Tugdual Derville se pozastavil nad ironií společnosti, která vynakládá mnoho úsilí na ochranu zvířat, ale nedělá nic pro bezbranné lidské bytosti.

Mluvčí varovali před trivializací potratů, které byly ve Francii legalizovány v roce 1975, stejně jako před návrhy legalizovat eutanázii.

Pozorovatele zarazil průměrný věk demonstrantů, kdy většina byli teprve teenageři, nebo velmi mladí lidé. Dokonce i mluvčí pochodu, Victoire de Gubernatis, je teprve pětadvacetiletá.

Mezi demonstranty byli promíchaní i kněží, sestry a biskupové a dávali tak viditelnou podporu církve této kauze. Nejvýše postavenou církevní osobou v davu byl zřejmě arcibiskup z Rouen, Dominique Lebrun.

Organizátoři také připomněli, že 4.března se v Paříži koná Běh pro život – půlmaratón na podporu nadace Lejeune podporující lidi s Downovým syndromem.

Média se místo férového informování o akci raději soustředila na krátkou epizodu, při které se demonstraci pokusily narušit aktivistky hnutí Femen.

Komentáře

komentáře