9 z 10 marockých dětí ve Švédsku je ve skutečnosti dospělých

0

Nová spolupráce mezi Švédskem a Marokem, při které si obě země sdílejí své databáze otisků prstů, odhalila, že 90 procent žadatelů o azyl z Maroka, kteří o sobě tvrdí, že jsou nezletilí, jsou ve skutečnosti dospělí.

Per Löwenberg z odboru, který má na starosti švédské státní hranice, dohodu komentoval: “Dostali jsme povolení spolupracovat s marockými úřady, a máme rutinu, se kterou jsme velmi spokojení,” informuje Sveriges Radio.

Maročtí migranti, kteří do Švédska přicházejí jako žadatelé o azyl, jsou často odmítnuti, a v zemi zůstávají jako bezdomovci, nebo se zapojí do organizovaného zločinu. Nový systém dokáže nejen identifikovat ty, kdo lžou o svém věku, ale také pomůže s deportací těch, kdo nemají dokumenty.

Identifikace se prý povede u 75 procent žadatelů a i švédský ministr spravedlnosti si spolupráci chválí: “Maroko je země, která přijímá za své občany zodpovědnost.”

Ačkoliv se šance na deportace neúspěšných žadatelů o azyl zvýšily, Löwenberg přiznává, že se stále ještě nejedná o jednoduchou věc a deportace jsou prý velmi obtížné.

Než Švédsko s Marokem uzavřelo dohodu, spoléhalo se na lékařské testy, které skutečný věk žadatelů určily.

Komentáře

komentáře