Margaret Thatcher prý věřila, že Jižní Afrika by měla být zemí jen pro bílé

0
Margaret Thatcher se v roce 1990 setkala s Nelsonem Mandelou, který byl teprve krátce venku z vězení, kde si odpykával trest za členství v teroristické skupině. Foto PA

Zesnulá ministerská předsedkyně Velké Británie, “Železná lady” Margaret Thatcher prý věřila, že Jižní Afrika by měla být státem jen pro bílé.

Bývalý šéf britské diplomacie, Sir Patrick Wright, to, a další tvrzení, odhalil ve své nové knize o časech Margaret Thatcher v premiérském úřadě.

Také řekl, že Thatcher neměla ráda Němce a vietnamské tzv. “boat people” chtěla “strkat” do moře.

Úryvky z knihy zveřejnil Daily Mail a zahrnují pasáže, které tvrdí, že Thatcher vyjádřila touhu po návratu Jižní Afriky před rok 1910.

K rozhovoru na toto téma prý došlo, když byl Sir Patrick k premiérce pozván na oběd. “Zahájila konverzaci tím, že před nás hodila noviny, kde se psalo o Oliveru Tambovi (prezident ANC) a řekla, že to dokazuje, že bychom s ním neměli mluvit. Pokračovala ve vyjadřování svých názorů na to, že by se Jižní Afrika měla vrátit před rok 1910, kdy by šlo o bílý mini-stát oddělený od sousedních černých států.”

Když to Sir Patrick zpochybnil a řekl, že by šlo o pokračování apartheidu, premiérka prý odsekla: “Copak nemáte na srdci naše strategické zájmy?”

Sir Patrick také vzpomíná, že premiérka byla vzteklá během krize v roce 1989, kdy z Vietnamu na člunech uprchlo asi 70 tisíc lidí a dorazili do okolních asijských zemí a do Hong Kongu.

Premiérka prý zastávala názor, že by se měli strčit do moře, a nemělo by se jim dovolit přistát.

Deník také mluví o premiérčině údajné germanofobii.

“Byla snad posedlá pocitem, že německy mluvící lidé chtějí ovládnout svět,” píše Sir Patrick. “Jakýkoliv hovor na téma německého sjednocení byl pro ní děs.”

Podobné vzpomínky měl i bývalý ministr zahraničí Douglas Hurd: “Ve vládě nyní řešíme tři věci: parlamentní záležitosti, domácí záležitosti a xenofobii.”

Komentáře

komentáře