Indický premiér v Davosu varoval před útoky na globalizaci

0
Indický premiér Narendra Modi (vlevo), Wikipedia Narendra Modi - Flickr: Narendra Modi attends meeting of BJP MLAs

Jako zahajovací řečník Světového ekonomického fóra v Davosu indický premiér Narendra Modi v úterý varoval globální elity, že opozice vůči globalizaci je jednou z největších hrozeb modernímu světu.

“Síly protekcionismu zvedají své hlavy proti globalizaci a jejich záměrem není jen vyhnout se globalizaci, ale také chtějí zvrátit její přirozený průběh,” řekl Modi, a stěžoval si, že tvorba globalistických obchodních dohod se pozastavila.

Jeho řeč byla světovými médii přijata jako útok proti americkému prezidentu Trumpovi, jehož politika America First chce, a přímo blokuje dovoz některého levného zboží do USA, čímž chce Trump podpořit domácí výrobu. V pondělí zavedl cla na dovoz praček a komponentů k solárním panelům, jejichž dovoz podle něj domácí výrobě škodí.

“Všichni z nás jsme spojeni jako jedna rodina. Náš osud je vzájemně propleten,” řekl Nodi a stěžoval si, že svět ztratil svůj pocit solidarity.

Šéfové velkých korporací v západní Evropě podle zprávy zveřejněné v pondělí jmenují populismus jako největší hrozbu jejich růstu.

Auditorská špička PwC, která průzkum dělala, zjistila, že 42 procent velkých šéfů v Evropě tvrdí, že populismus jim činí extrémní obavy. Následuje přílišná regulace a geopolitická nejistota.

Masová migrace je pro tyto společnosti zdrojem růstu. Jedná se o miliony nových zákazníků.

Komentáře

komentáře