Merkelová v Davosu zaútočila na “zdi” a “jed populismu”. Hájila globalizaci.

0
Angela Merkel, Shutterstock

Angela Merkelová ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu zaútočila na “jed” pravicového populismu a odsoudila stavění zdí a hájila svobodný pohyb a globalizaci.

Vyjádřila se vůči protekcionismu a řekla, že sto let po První světové válce jdou lídři světa jako “náměsíční” do další katastrofy vyznačující se obnovou národních demokracií a stagnující Evropskou unií.

“Poučili jsme se vůbec z historie? Vůbec ne,” řekla, a prohlásila, že nadnárodní projekty vzniklé po Druhé světové válce uvadají. “Vidíme populismus na vzestupu, atmosféra se polarizuje.

Řekla, že by si po Brexitu přála s Británii partnerství, ale dodala, že přístup na jednotný trh je vázán se svobodou pohybu. “V tom nemůžeme dělat žádné kompromisy.”

Odsoudila také národy, které chtějí své hranice uzavřít pomocí bariér a stráží.

“Už od Římské říše, od Čínské zdi, víme, že uzavírání se hranice neochrání. Potřebujete také dobrou spolupráci s vašimi sousedy, potřebujete dobré smlouvy, platné smlouvy, které jsou respektovány.”

Zrovna tyto argumenty se ale Merkelové příliš nepovedly. Velká Čínská zeď byla postavena na ochranu před barbary, později před Mongoly, kteří čínskou říši také nakonec dobyli. Stejně tak Římská říše zanikla poté, co se otevřela cizím vlivům a vnitřně zeslábla, a před barbary už se nedovedla ubránit.

Kancléřka také mluvila o snahách vytvořit fungující vládní koalici v Německu, která by “dostala pravicový populismus pod kontrolu”. Nicméně jej označila za jed, který používá hojně stereotypy.

“Pokud řeknete, že Američané jsou přirozeně protekcionističtí, Němci přísní, tak generalizujete. Další věcí je, že muslimové jsou takoví, křesťané zase takoví.

“Pokud nebudete respektovat individualitu každého člověka, a dříve než s ním promluvíte na něj budete mít vytvořený názor, jde o základ populismu.”

Komentáře

komentáře