Ve Švédsku mezi žadateli o azyl objevili rekordní počet válečných zločinců

0
STIG-AKE JONSSON

Počet válečných zločinů objevených mezi žadateli o azyl ve Švédsku se rapidně zvýšil. Švédský imigrační úřad tvrdí, že za poslední dva roky se zdvojnásobil.

V roce 2014 úřad nahlásil policii 12 případů azylantů podezřelých z válečných zločinů. V roce 2015 toto číslo narostlo na 21, v roce 2016 na 41, a minulý rok dokonce na 52, píše Svenska Dagbladet. Hlášení o podezřelých se také zvýšily ze 42 v roce 2015 na 79 v roce 2017.

Švédsko v roce 2017 odsoudilo čtyři válečné zločince. Jeden z nich ve věku 48 let byl uznán vinným ze zabití sedmi lidí v Sýrii. Takové vyšetřování bývá obvykle velmi drahé a vleče se roky, protože je závislé na spolupráci cizích vlád.

Patricia Rakic Arle, která vede komisi vyšetřující válečné zločiny, říká: “Třetina případů se týká incidentů v Sýrii a Iráku a vedle nich jsou zde různé reporty z dalších zemí, kde byly nebo stále jsou konflikty.

“Podnikáme mnoho cest, abychom vyslechli lidi. V případě vyšetřování genocidy ve Rwandě jde obvykle o týdenní služební cesty. Komise takto vyšetřovala tři případy.”

V září loňského roku byl za válečné zločiny odsouzen první příslušník režimu prezidenta Assada. Mohammad Abdullah, který do Švédska utekl jako žadatel o azyl, byl odsouzen k osmi měsícům vězení poté, co zveřejnil svou fotografii s nohou na něčí mrtvole.

Švédský vyšetřovatel Henrik Attorps původně muže chtěl obvinit z vraždy, ale nepovedlo se mu prokázat, že mrtvolu na fotografii měl i na svědomí.

“Máme mezinárodní povinnost jednat v těchto případech,” řekl. “Švédsko by pro válečné zločince nemělo být bezpečným útočištěm.”

Komentáře

komentáře