Evropský soud rozhodl proti testům sexuality u žadatelů o azyl

0
Foto: Evropský soud

Evropský soud rozhodl proti tomu, aby součástí azylového řízení byl test sexuální orientace. Maďarské úřady totiž zkoumaly žádost Nigerijce, který tvrdil že je gay, píše DW.

Maďarské migrační úřady prý udělaly špatně, když chtěly, aby nigerijský žadatel podstoupil psychologický test, který měl určit, zda je nebo není gay.

Rozhodnutí s okamžitou platností zakazuje testování sexuální orientace v souvislosti s rozhodováním práva o azyl s tím, že jde o citlivé aspekty života.

Člověk, který nebyl v rozhodnutí jmenován, svou žádost podal v době migrační krize v dubnu 2015. Tvrdil, že jako homosexuál čelí v Nigérii, kde je homosexualita zakázána, perzekuci, a trestem je i smrt ukamenováním.

Maďarské úřady žádost odmítly na základě psychologického testu, který měl vyloučit mužovou údajnou homosexualitu.

Evropský soud rozhodl, že je pro úřady přijatelné vyhledávat názory expertů, které by měly být získávány v souladu s lidskými právy.

Soudci u soudu v Lucembursku rozhodli, že v případě muže z Nigérie jde o zásah do nejintimnějších partií žadatelova života. Také zpochybnili hodnověrnost takových zhodnocení. Úřady by prý neměly dělat rozhodnutí jen na základě hodnocení expertů.

Znamená to tedy, že pokud do Evropy přijde žadatel o azyl ze zemí, kde je za homosexualitu trest smrti, nelze jeho žádost nijak ověřovat, a azyl mu musí být udělen. Čekejme tedy miliony údajných homosexuálů z těchto zemí:

Afghanistán, Brunej, Írán, Maledivy, Mauretánie, Sudán, Nigérie, Jemen, Saudská Arábie, Katar a Somálsko.

Komentáře

komentáře