V Holandsku se řeší, jak se mají v médiích popisovat bílí lidé

0
Foto hepingting / Wikimedia Commons

Holandské vysílání NOS se nedávno rozhodlo přestat používat holandský výraz blank pro popis bílých lidí a místo toho začít používat výraz wit. Rozhodnutí vzbudilo poprask na sociálních sítích i parlamentní projednávání ze strany národovecké strany PVV.

Jde o to, že slovo blank je přídavné jméno, které nepopisuje jen bělost, ale je i výrazem pro čistotu nebo neposkvrněnost.

“Preferujeme výraz wit protože blank v kontrastu k černé má pozitivní nádech,” vysvětluje šéfredaktor NOS Marcel Gelauff. A děláme to hlavně ve zpravodajství, které zahrnuje kontrast s černou – nebo vztahem mezi bílou a černou.” Jde prý o to, že blank vyvolává spojení s čistotou a to černá zřetelně nedělá. Vysvětlil ale, že slovo není zakázané.

Na sociálních sítích se lidé vyjadřují pro i proti. “Bylo načase”, psal na Twitteru jeden člověk. Použití neutrálního výrazu je prý správné.

Mnozí uživatelé Twitteru jsou ale nespokojení a říkají, že NOS jde ve své snaze být politicky korektní příliš daleko. “Ahoj NOS, jsem blank, když jsem bílá, jsem nemocná a musím se uzdravit. Nepřestávejte s tímto nesmyslem,” tweetovala jedna dívka. Další chtěli vědět, zda nyní, když se bílí lidé musejí popisovat jako bílí, musejí Asiaty označovat jako žluté.

Poslanec za PVV Martin Bosma kvůli tomu interpeloval v parlamentu. “Podle NOS jsem nyní bílý muž. Ale blank je tisíce let staré slovo, to je kdo jsme.” NOS by podle poslance měla dělat svou žurnalistickou práci a nesnažit se Holanďany vychovávat.

Komentáře

komentáře