Londýnské metro po stížnosti na “oslavu kolonialismu” smazalo připomínku slavné bitvy britské historie

0
Twitter

Londýnské metro se omluvilo za vzpomínku na historickou bitvu u Rorke’s Drift, ve které hrstka britských vojáků úspěšně čelila obrovské přesile válečníků kmene Zulu v dnešní Jižní Africe. Vzpomínka byla napsaná fixem na bílou tabuli ve stanici metra, ale po stížnosti, že se jedná o připomínku kolonialismu, byla smazána.

Na tabuli stál tento text: “V tento den v historii: 22-23 ledna 1879 v Natalu, v Jižní Africe, malá britská posádka v Rorke’s Drift byla napadena čtyřmi tisíci válečníky Zulu.

Posádka složená ze 150 britských a koloniálních vojáků se úspěšně ubránila. Po bitvě bylo jedenáct mužů vyznamenáno Křížem královny Viktorie.”

Zaměstnanci metra byli jedním z cestujících obviněni z “oslavy kolonialismu” a metro se následně omluvilo “všem zákazníkům, kterých se to dotklo”. Nápis na tabuli byl prý nedomyšlený, informuje Telegraph.

“Promluvili jsme si s našimi zaměstnanci a připomněli jim, co je a není akceptovatelné.”

Zaměstnanci metra mohou na tabule ve stanicích denně psát motivační nebo zajímavé texty.

Zaměstnanec stanice The Dollis Hill, který text napsal, a poté i smazal, je příslušníkem armádních záloh a je z vojenské rodiny.

Byl zmatený z toho, že by se někdo urazil kvůli nepolitickému, historickému vzkazu. Řekl: “Byl to jen fakt, něco, co se stalo. Nebyl v tom žádný názor, takže když někdo řekl, že se mu to nelíbí, tak v souladu s pravidly které máme, pokud si někdo stěžuje, jsem text smazal.

“Lidé celý den chodili a fotili si to a nikdo si nestěžoval. Celé hodiny to nikomu nevadilo. Bylo to tam od 7 od rána a teprve po obědě se našel někdo, kdo něco řekl.”

Připomíná to období naší vlastní historie během německé okupace, kdy jsme nesměli vzpomínat na naše národní hrdiny, a naše myšlení se mělo poněmčit. V Británii se má myšlení lidí zase dekolonizovat. A to i tím způsobem, že se zakáže vzpomínat na statečné britské vojáky, kteří krváceli za Anglii a Británii. Tak jako to bylo zachyceno ve filmu o zmíněné bitvě z roku 1964.

Komentáře

komentáře