OSN: Evropa se musí připravit na větší migrační vlny

0
Filippo Grandi, foto Wikipedia, Mahmoud

Šéf pro záležitosti uprchlíků při OSN, Filippo Grandi, řekl, že národy EU musí své azylové systémy připravit na větší příjem migračních vln.

Během rozhovorů v Davosu Grandi řekl, že “velké selhání” evropské odpovědi na migrační krizi v roce 2015 a 2016 ukázalo neschopnost vlád ubytovat, nakrmit a ošatit masivní příliv migrantů ze zemí třetího světa, kteří se vydali na pochod do Evropy, když Angela Merkelová oznámila, že jsou vítáni.

“Musíme více pracovat s Evropou a dalšími zeměmi, které přijímají uprchlíky, aby byly přijímací systémy efektivnější pro větší počty lidí než dříve,” a stěžoval si, že příjem migrantů pod vyšším počtem příchozích zkolaboval.

Dojem, že Evropa velký počet migrantů z Afriky, Asie a středního východu nezvládá způsobil podle Grandiho mnoho negativity a posílil požadavky některých Evropanů na zatlačení uprchlíků zpět, uzavření hranic a postavení zdi.”

Grandi už za výstavbu zdi v minulosti kritizoval Maďarsko, jehož plot v podstatě příliv masy migrantů na balkánské cestě zastavil.

“Když jsem stál u hraničního plotu, cítil jsem, že je celý systém nastaven tak, aby lidi, z nichž mnozí utíkají před válkou a perzekucí, udržel mimo zemi.”

V rozhovoru, který vyšel ve středu, Grandi také řekl, že by Evropa měla urychlit vydávání pasů uprchlíkům s tím, že privilegium občanství pomáhá jejich integraci.

“Pro bohaté státy, zvláště evropské státy, je usídlení velkého počtu uprchlíků v takové míře, jakou jsme viděli na vrcholu migrační krize, perfektně uskutečnitelné,” řekl.

“Samozřejmě to vyžaduje snahu. V případě Evropy také regionální spolupráci, což je politicky obtížné,” dodal a pochválil práci Evropské komise v tomto směru.

Komentáře

komentáře