Bílý dům se postavil proti americkým univerzitám, které ovládá krajní levice

0
Foto: Wikipedia Ingfbruno

Trumpova administrativa se postavila na stranu pravicových studentů a jejich práva projevu na těch nejvíce levicových vysokých školách v USA.

Konkrétně se Bílý dům zastal skupin Young America’s Foundation a the Berkeley College Republicans, které se soudí s univerzitou v Berkeley, která měla omezit jejich právo na zorganizování vystoupení pravicových mluvčí.

Berkeley se stala známou v 60.letech, když se zde zrodilo hnutí za svobodu slova, což ovšem bylo už tehdy absurdní, protože Spojené státy jsou na svobodě slova postavené. Nicméně v posledních letech se na této univerzitě, která byla vždy pevností krajní levice, začaly prosazovat názory, že svoboda slova platí jen pro někoho a určitě ne pro ty, se kterými radikální studenti nesouhlasí. Došlo zde tedy v případě několika vystoupení pravicových řečníků k masivnímu napadání účastníků těchto vystoupení a později i k velkému střetu v centru města, kde se pravicovým demonstrantům podařilo agresivní levičáky odrazit a zahnat na útěk.

Problém je, že vedle militantních levicových studentů se na omezování práv pravicových aktivistů podílela i škola. Proto nyní do sporu vstoupil Bílý dům, který má podle svých slov zájem na tom, aby byla v institucích vyššího vzdělání chráněna svoboda slova.

Rachel Brand, zástupkyně státního nádvladního, napsala pro Fox News, že některá politika Berkeley byla aplikována selektivně. “Svoboda slova je na kampusech po celé zemi v ohrožení. Problém není limitován na pár univerzit, které brání radikálním mluvčím vystoupit, aby se vyhnuly výtržnostem. Malé i velké, soukromé i státní univerzity omezují svobodu slova studentů i učitelů nebo umožňují jiným, aby umlčeli řeč těch, se kterými nesouhlasí.”

Obě pravicové skupiny proti Berkeley podaly žalobu loni v dubnu. Soudce žalobu zamítl, ale povolil podat novou. Ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že pokud se obvinění ukážou být skutečná, bude to demonstrovat vysoké riziko diskriminace názorů.”

Komentáře

komentáře