Na pláži v Melbourne se objevila cedule omezující nemuslimy. Neví se ale, kdo jí tam dal.

0
Foto Twitter

Na pláži v Melbourne se objevila cedule omezující vstup nemuslimům. Vypadá oficiálně, ale oficiální úřady se k ní zatím nepřihlásily. Proto spekulace neberou konce.

Ceduli zdobí tučný nápis “Toto je multikulturní pláž”. Návštěvníci pláže jsou vyzýváni k tomu, aby se zdrželi pití alkoholu a konzumace vepřových produktů (na australských plážích se běžně griluje na mnoha napevno postavených grilech pro lidi), aby respektovali modlící se muslimy a dívky a ženy aby se oblékaly cudně.

Cedule je ještě doplněna piktogramy ukazujícími, že kromě zákazu alkoholu, vepřového a bikin na pláž nesmějí ani psi. Jako oslavu diverzity je cedule prý společným projektem města Melbourne a Islámské rady státu Victoria.

Pokud to tak skutečně je, není k tomu žádné mediální vyjádření. Tedy ani kladné, ani záporné. Lidé proto na internetu živě spekulují, zda jde o autentickou ceduli a nebo o něčí “provokaci”.

Podobný plakát, tentokrát stoprocentně autentický, ale v posledních dnech Australany také rozčílil. Ke včerejšímu Dni Austrálie vláda v Melbourne vystavila veliký bilboard, na kterém jsou dvě zahalené ženy a který měl být symbolem Austrálie.

Foto news.com.au

Lidé na sociálních sítích spustili takový poprask, že ministr pro multikulturní záležitosti Robin Scott v pátek oznámil, že plakát bude sundán, ale varoval, ať to krajní pravice nebere jako svou výhru. Každý se prý musí zamyslet nad skutečným smyslem Dne Austrálie.

Smysl Dne Austrálie se evidentně stále mění. Do roku 1966 měla Austrálie oficiální politiku “Bílé Austrálie” a imigrace do země byla omezena jen pro lidi evropského původu. Tato politika byla oficiálně ukončena v roce 1973.

Vrcholní australští politici tehdy uvažovali jinak, než pan Scott. Tehdejší předseda Labour Party, což jsou fakticky socialisté, Arthur Calwell, tehdy podle knihy Be Just and Fear Not, řekl:

“Jsem hrdý na svou bílou kůži stejně jako je Číňan hrdý na svou žlutou kůži a Japonec na hnědou kůži a Ind na různé odstíny od černé po kávovou. Kdokoliv, kdo není hrdý na svou rasu, není skutečný člověk. A kdokoliv se snaží australskou komunitu označit jako rasistickou, protože chce zachovat tuto zemi pro bílou rasu, našemu národu škodí. Odmítám ideu, že by se Austrálie někdy mohla stát multirasovou společností, a přežít.”

Komentáře

komentáře