Premiéři V4 se sešli v Budapešti a EU z toho má těžkou hlavu. Co řekl Babiš?

0
Twitter: @PremierRP_en

Premiéři České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se v pátek sešli v Budapešti a potvrdili svůj odpor vůči migraci. Premiér Orbán dokonce řekl, že Evropa potřebuje “předělat”, aby uspěla.

Orbán sdělil, že země střední Evropy silně přispívají do ekonomiky EU. “Nedostáváme, ani nežádáme pomoc. Jsme komunita, která dává EU nejméně to, co EU dává nám.

Změna, kterou Evropa podle Orbána potřebuje, by Evropu vrátila do čela technologického výzkumu, zahrnovala by ale i společnou obranu a vytvořila společnost plné zaměstnanosti.

Orbán také řekl, že mezi premiéry V4 panuje shoda a je jejich zájmem, aby Evropa byla silná tím, že zachová nezávislost jednotlivých zemí místo vytvoření “Spojených států evropských”.

“Jsme proevropští politici a naším cílem je, aby Evropa byla silnější,” řekl.

Polský premiér Morawiecki řekl, že Evropa musí překonat rozdělení na západ a východ s tím, že to posílí celou Evropu.

Premiéři také souhlasili s rozšířením EU o země jako je Černá Hora, Bosna a Srbsko.

Orbán také řekl, že migrační krize může snahy o renovaci Evropy ztížit. Návrhy generálního sekretáře OSN Guterrese o globální dohodě o migraci označil za nebezpečné. Národy střední Evropy prý chtějí zachovat svůj tolerantní, křesťanský způsob života.

Své řekl i slovenský premiér Fico, když řekl, že patří ke skupině premiérů, kteří si nepřejí, aby se v jejich komunitách, které mají křesťanské kořeny, vytvářely muslimské komunity.

Vyjádřil se i náš premiér Babiš. Maďarsko podle něj ukázalo příklad, jak migraci řešit. Spolupráci s Maďarskem označil za dobrou a odmítl kvóty.

Komentáře

komentáře