Socialistická Venezuela vyhnala španělského velvyslance “imperialistu”

0
Venezuelský prezident Maduro. Foto Venezuelská vláda

Socialistický režim diktátora Madura prohlásil španělského velvyslance v zemi, Jesús Silva Fernándeze, za osobu nežádoucí, a ve čtvrtek mu dal 72 hodin na opuštění Venezuely.

Španělsko, spolu s USA, Kolumbií a dalšími zeměmi odsoudilo Madurovu výzvu k předčasným prezidentským volbám, kterých se většina opozice neúčastní.

V oficiálním prohlášení socialistická vláda Venezuely prohlásila, že kvůli “pokračující agresi a zásahům do vnitřních záležitostí naší země” musí Silva zemi okamžitě opustit. Za vším jsou prý slova španělského prezidenta, který se ne úplně přímo vyslovil proti podvodné volbě, kterou Maduro na duben chystá. Ten jen řekl, že přeje Venezuelanům to, co přeje Španělům. Madurovi tato slova stačila, aby se Španělskem přerušil diplomatické styky.

Evropská unie také schválila nové sankce vůči Venezuele kvůli chystaným volbám.

Prohlášení venezuelské vlády reagovalo: “Pozvedneme naše hlasy, podnikneme konkrétní kroky na obranu základních práv a posvátné nezávislosti venezuelského lidu – bez zásahů imperialistických sil.”

V reakci na vyhnání svého velvyslance Španělsko podniklo stejné kroky, a ze země se musí poroučet i venezuelský velvyslanec. Šlo nicméně o spíše symbolický krok, protože Maduro už svého člověka stihl stáhnout do Caracasu.

Prezident socialismem zbídačené Venezuely tento týden prohlásil, že volby jsou nezbytné k zastavení imperialistické hrozby proti Venezuele ze strany Západu.

“Imperialismus a pravice chce ovládnout naší ekonomiku,” řekl v televizi. “Překonejme to, vyhrajme v prezidentských volbách a ukončeme tuto imperialistickou hrozbu.”

“Donald Trump není šéf Venezuely”! hřímal Maduro.

Přitom koncem roku 2016 a 2017 se snažil Trumpovi dvořit a doufal v dobré vztahy. Trump ale neměl zájem a socialismus několikrát označil za ideologii, která selhala. Také se v Bílém domě setkal s venezuelskými disidenty. V září dokonce Maduro už USA hrozil válkou.

Někteří američtí senátoři, jako Marco Rubio, vyzvali k většímu tlaku na venezuelský režim.

Komentáře

komentáře