Polsko schválilo zákon zakazující Poláky vinit z podílu na Holocaustu. Izrael protestuje.

0
CC BY-SA Tulio Bertorini

Izrael a Polsko v roce 2016 podepsaly dohodu, aby se neužíval termín “Polské tábory smrti”. Většina tzv. vyhlazovacích táborů ve správě nacistických gubernátorů se totiž nacházela právě v Polsku a Poláci nechtěli, aby byly tyto tábory s jejich zemí spojované.

Ale Polsku to nestačilo a v pátek polští poslanci schválili zákon, který především říká:

“Kdokoliv obviní, veřejně a bez důkazů, polský národ, nebo polský stát, z odpovědnosti, nebo podílu viny na nacistických zločinech spáchaných německou Třetí říší, nebo jiných zločinech proti mírů a humanitě, nebo válečných zločinech, nebo bude jinak hrubě snižovat (vinu) skutečných pachatelů, bude odsouzen k pokutě nebo trestu vězení do tří let.”

Zákon nyní musí schválit Senát a podepsat prezident. Pokud bude schválen, jeho výklad bude muset teprve projít testem, kterým bude první proces.

Izrael znění zákona kritizuje, píše list Times of Israel. Izraelské ministerstvo zahraničí zveřejnilo následující prohlášení. “Zákon nepomůže odhalování historických pravd, může poškodit akademickou svobodu a zabránit diskusi o odkazu Druhé světové války.” To samé by se ovšem dalo říct o zákonech, které trestají zpochybňování Holocaustu.

Polský zastupující velvyslanec v Izraeli Piotr Kozlowski řekl, že se Polsko nesnaží vymazat historii, ale spíše pozvednout pravdu a chránit dějiny.

Zákon už ale mezitím stihl vyvolat prudkou diplomatickou roztržku. Někteří izraelští poslanci obvinili polskou vládu z popírání Holocaustu. Premiér Netanjahu zákon označil za bezdůvodný a řekl, že historie nemůže být přepsána. Prý instruoval izraelskou ambasádu v Polsku, aby iniciovala setkání s polským premiérem.

Mezitím si předseda opoziční izraelské strany Yesh Atid vyměnil ostré tweety s polskou ambasádou. Napsal, že je synem přeživších Holocaust a jeho babička byla v Polsku zabita Němci a Poláky. Stovky tisíc Židů prý byly v Polsku zabity, aniž by se setkali s německým důstojníkem.

To už reagoval i polský premiér Morawiecki, který napsal, že Auschwitz (Osvětim) není polské jméno, a nápis Arbeit Macht Frei není polská fráze.

Spor obou zemí ještě není zdaleka u konce.

Komentáře

komentáře