Polsko chce kriminalizovat stoupence ukrajinského nacionalismu

0
Demonstrace v Kyjevě vzpomínající na Banderu. 2015. Foto Wikipedia ВО Свобода

Polský parlament podpořil legislativní změny, které by k trestu vězení nebo pokutě odsoudily lidi podporující tzv.”Banderovskou ideologii” a ty, kdo popírají zločiny ukrajinských nacionalistů vůči Polákům.

“Jedná se o zločiny mezi lety 1925 a 1950 zahrnující použití síly, teroru nebo jiné formy porušení lidských práv proti lidem, konkrétně polským lidem,” stojí v zákoně.

Dodatek kriminalizuje popírání masakrů Poláků a Židů ve Volyni a ve východní Haliči a také zakazuje podporu akcí a ideologie Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a jejího vojenského křídla Ukrajinské povstalecké armády (UPA). Hrozí trest vězení až 3 roky nebo pokuta.

V pátek tuto iniciativu podpořilo 279 ze 414 poslanců v polském parlamentu, kdy jen 4 hlasovali “ne” a 130 se hlasování zdrželo.

OUN a UPA v Druhé světově válce bojovaly střídavě po boku Němců a také proti nim, ale především proti Sovětskému svazu a Polsku s cílem založit nezávislý ukrajinský stát. V letech 1943 a 1944 ze západní Ukrajiny vyhnaly statisíce Poláků, z nichž mezi 76-106 tisíci bylo zabito.

Na Ukrajině, především té západní, je Bandera a jeho organizace vnímán spíš jako hrdina. V roce 2000 byl Bandera posmrtně jmenován Hrdinou Ukrajiny, ale po tlaku Evropské unie a polských, ruských a židovských organizací bylo jmenování staženo.

Komentáře

komentáře