Evropané se stali absolutní světovou menšinou

0
shutterstock

Že je planeta přelidněná dojde každému, kdo vidí záběry z asijských i afrických megapolí. Lidská mraveniště s omezeným osobním prostorem a obrovskou zátěží pro životní prostředí. Aktuální počet lidí na světě je 7,5 miliard. Přitom před 100 lety tu lidí bylo jen 1,8 miliard. A teprve před dvaceti lety nás na planetě zemi bylo o celé 2 miliardy méně. Jak se na tomto počtu podílí Evropané a lidé evropského původu ve světě?

Pojďme se nejdřív podívat na světovou populaci před zhruba 100 lety v roce 1913. Celková světová populace měla 1,8 miliard lidí.

Asie už tehdy byla nejpočetnějším kontinentem a její podíl na světové populaci byl 54 procent. Jižní a střední Amerika se podílela jen 5 procenty a Afrika jen 7. Před sto lety žilo v celé Africe jen 125 milionů lidí. Naopak Evropané v Evropě a Severní Americe tvořili 34 procent. Třetina všech lidí na světě byli Evropané.

A jaké jsou výhledy pro rok 2030? Tedy velice blízká budoucnost dvanácti let? Podle britského ekonoma Anguse Maddisona, který odhad vypracoval v roce 2007, bude na zemi žít 8,2 miliard lidí.

Podíl Asiatů bude prakticky stejný, jako před 100 lety, 60 procent. Obě Ameriky se stále se snižující evropskou populací budou mít 14 procent a Afrika neskutečných 18 procent. Odhaduje se, že v té době bude v Africe žít 1,45 miliard lidí. Tedy více než desetinásobný nárůst od roku 1913. A co Evropa? Odhad nerozlišuje mezi evropskou populací a populací migrantů a bere celkový počet lidí v Evropě žijících. Tento počet je odhadován na 11 procent, tedy 829 milionů. Kolik z toho budou tvořit migranti není jasné, ale řekněme, že pravých Evropanů bude jen 10 procent.

Nutno dodat, že už dnes jsou čísla a poměry podobné. Otázka tedy je, kdo je tu vlastně menšina?

Komentáře

komentáře