Svetry norského olympijského lyžařského týmu vzbudily rozruch kvůli runě

0
Terje Pedersen/NTB scanpix

Zimní olympijské hry jsou za dveřmi a norský lyžařský tým představil design svetrů, které na nich bude nosit. Tématem norských olympioniků pro tento rok je Útočící Viking. V době, kdy i díky seriálu Vikingové zažívá skandinávská historie svou renesanci nic překvapivého. Některá světová média se však pozastavila nad designem svetrů, které zdobí runa boha války Tyra.

Tuto runu totiž používají i neonacisté. Nicméně, pokud budeme důslední, každá severská runa byla někdy v historii nacisty, nebo neonacisty použitá. Ať už šlo o Hitlerjugend a použití runového S. Nebo o divize Waffen SS, které severské runy používaly běžně. Žádná severská runa se nevyhnula použití extremistickými hnutími.

Výrobce svetru, Dale of Norway, ale kritiku odmítá. Hilde Midthjell, ředitelka společnosti, říká:

“Neonacisté pochodovali s norskými vlajkami. To snad neznamená, že je přestaneme používat, ne?”

Její postoj sdílí i centrum pro výzkum Holocaustu v Oslu s tím, že dnešní neonacisté se snaží používat vikingské symboly tak jako norští nacionální socialisté ve 40.letech nebo němečtí nacisté.

Zatímco tento design svetru byl vyroben speciálně pro lyžaře, celý norský olympijský tým má k dispozici jinou kolekci. Jak médiím jednotliví lyžaři sdělili, svetr s “Útočícím Vikingem” nikdo z nich prý nosit nebude.

Komentáře

komentáře