Video: Polský prezident ostře reaguje na kritiku zákona trestající hanobení Polska a jeho historie ve válce

0
Twitter @AndrzejDuda

Když se do Polska zrovna nestrefuje kvůli reformě justice a odmítání kvót Evropská unie, dělá to Izrael a Spojené státy kvůli zákonu, kterým chce Polsko kriminalizovat ty, kdo by mu chtěli přisuzovat podíl na nacistických vyhlazovacích táborech.

Polský prezident Andrzej Duda kvůli tomu vystoupil s emotivním prohlášením:

“Nikdy se nemohu smířit s hanobením nás Poláků jako národa, nebo Polska jako země, zkreslováním historické pravdy a falešnými obviněními! Mnoho takových bylo v těchto dnech uvrženo na naší zemi a na náš národ, a bylo jich příliš mnoho na to nechat to být.

“Proto chci v tomto okamžiku prohlásit co nejdůrazněji: Nebyly žádné polské tábory smrti ani polské koncentrační tábory. Takové tábory byly vybudovány na území neexistujícího polského státu Němci, kteří Polsko napadli, rozdělili a zničili společně se Sovětským Ruskem. Byli to oni, kdo budoval vyhlazovací tábory. Bod, který chci zdůraznit s veškerou rozhodností, je, že neexistovala žádná spoluvina na straně ani existujícího ani neexistujícího polského státu nebo na straně Poláků vnímaných jako národ v Holocaustu.

“Musíme vyzvat k respektování této elementární pravdy těchto základních faktů. Je to právo, které máme jako národ. Stejně jako je právem Židů bojovat s antisemitismem. A my stejně tak máme právo povstat proti těmto strašným a šokujícím pomluvám.”

Komentáře

komentáře