Ruské úřady podle Human Rights Watch unesly a mučily dva levicové extremisty

0
Wikipedia, Mononomic

Human Rights Watch, což je mezinárodní organizace sledující dodržování lidských práv ve světě, konkrétně její ruská pobočka, oznámila nestandardní zatčení dvou antifašistů v Petrohradu, kteří při návštěvě advokátů nesli oba viditelné stopy mučení. Oba byli obviněni z členství v dosud neznámé anarchistické skupině “Síť” a hrozí jim až 10 let za mřížemi.

První, Viktor Filinkov (23), měl být minulý týden zatčen při cestě na letiště, respektive zmizet, protože jeho žena ho nahlásila jako pohřešovanou osobu. Když se po dvou dnech objevil s obviněním kvůli členství v teroristické organizaci, jeho advokát a dva zaměstnanci úřadu, který monitoruje věznice a vazby, na jeho těle objevili “početné stopy po elektrošocích na stehně a hrudi” a stopy zaříznutých pout na obou zápěstích.

Podle Filinkova jej na letišti zadrželi maskovaní muži, mučili ho v dodávce a nutili ho zapamatovat si své doznání.

Další obviněný, Igor Šiškin (26), měl odejít z bytu venčit psa. Jeho žena vypověděla, že psa přivedli agenti FSB spolu s povolením k prohlídce, a vyslýchali i jí kvůli politickým názorům.

Šiškin se objevil po dvou dnech u stejného soudu, jako Filinkov, a ačkoliv ke stání nebyli připuštěni novináři, jeho kamarád, který jej zahlédl dveřmi, viděl na jeho obličeji modřiny.

Human Rights Watch nyní bude na případ dohlížet. Existuje podezření, že jde o smyšlené obvinění podobné tomu, které se před časem řešilo s údajnými anarcho-teroristy i v České republice.

Komentáře

komentáře