Státní zaměstnanci v kanadské provincii Quebec jsou prý “příliš bílí”

0
Čínská čtvrť v Montrealu, Wikipedia Quinn Dombrowski

Podle průzkumu francouzské pobočky kanadské veřejnoprávní televize CBC jsou zaměstnanci státního sektoru v provincii Quebec “příliš bílí”.

Podle závěrů zprávy je bílých Kanaďanů ve veřejném sektoru víc, než jich je v populaci. Pravdou je, že počet bílých obyvatel Quebecu klesá ve prospěch rasových menšin, jejichž počet mezi lety 2001 a 2016 vzrostl ze 7 na 13 procent.

Autor zprávy, Thomas Gerbet, zmiňuje několik státních společností a procento jejích zaměstnanců z řad etnických menšin, které je výrazně menší, než jejich podíl v populaci.

Jedna z mála společností, která vládní kvóty splňuje, je dopravní podnik v Montrealu. Bude to ovšem zřejmě tím, že devět z deseti nebílých obyvatel Quebecu žije právě zde. V severněji položeném Quebec City je počet etnických menšin v populaci naopak velice malý.

Není příliš jasné, zda se kvóty týkají celkové populace menšin v provincii, nebo se vždy odvíjejí od jejich počtu v daném městě. V prvním případě by si totiž chybějící menšiny musel Quebec odněkud importovat, kdy právě v Quebec City, kde je nebílých okolo 5 procent, by museli do 13 procent průměru celé provincie odněkud dovézt dalších 8 procent.

Ale samozřejmě, jak to v rovnostářských režimech bývá, kdo nesplní kvóty, toho čeká trest. Například státní univerzity, které prý nebudou aktivně nabírat zaměstnance z řad menšin čelí “reakci provinčního tribunálu pro lidská práva.”

Problém má i policie. Například v Montrealu je v jejím sboru jen 14,5 procent menšin, ačkoliv počet takových obyvatel města je už celých 34 procent.

Člověka napadá, proč vyspělé západní společnosti tak trvají na diverzitě, bez které se vždy obešly, zatímco v nezápadním světě o ničem takovém není vidu ani slechu.

Komentáře

komentáře